Ciała i substancje oraz procesy fizyczne - zadania

Zad. 1 Przyporządkuj wymienione pojęcia do odpowiedniej grupy, dzieląc je na ciała oraz substancje:
drzewo, drewno, glina, cegła, papier, gumka, szkło, karta, szklanka, lód, śnieg, kropla, woda,
mgła, obłok, mydło, bańka mydlana

Odp. Ciała – kra lodowa, drzewo, karta, gumka, szklanka, cegła, obłok, kropla, bańka mydlana
Substancje – drewno, glina, szkło, lód, śnieg, woda, mgła, mydło, papier

Zad. 2 Kiedy używamy słowa „ziemia” mamy na myśli naszą planetę, wtedy słowo to piszemy wielką literą - „Ziemia”, lub glebę, którą zapisujemy małą literą - „ziemia”. Którą z nich przyporządkujesz do substancji, a którą do ciał?

Odp. Ziemia to ciało, a ziemia to substancja

Zad. 3 Przyporządkuj do ciał nazwy substancji, z których są one wykonane. Uwaga! Do jednego ciała możesz przyporządkować kilka substancji: np. termometr – szkło, rtęć. Lista ciał: długopis, piłka, ołówek, żarówka, książka, rower, dom.

Odp. długopis – stal, plastik

piłka – guma

ołówek – drewno, grafit

żarówka – wolfram, szkło

książka – drewno, papier

rower – stal

dom – drewno, glina, szkło

Zad. 4 Wskaż, które z wymienionych pojęć nie zalicza się do substancji: A - para wodna, B- fala,
C – ołów, D – piana, E – glina?

Odp. B

Zad. 5 Wskaż, które z wymienionych pojęć nie zalicza się do ciał fizycznych: A – światło, B – ziarenko piasku, C – szklanka, D – gwiazda, E – kropla?

Odp. A

Zad. 6 Wyróżniamy trzy główne stany skupienia – stan stały, ciekły oraz gazowy. Przyporządkuj wymienione w zadaniu substancje do odpowiedniej grupy. Uwzględnij, że znajdują się one w temperaturze pokojowej (ok. 20°C). Lista substancji: wodór, hel, wata, nafta, śnieg, tlen, piasek, mgła, para wodna, rtęć, guma, dwutlenek węgla, węgiel, woda, lód

Odp. Stan gazowy – wodór, hel, tlen, para wodna, mgła, dwutlenek węgla,

Stan ciekły – rtęć, woda, nafta,

Stan stały – węgiel, guma, wata, piasek, lód i śnieg – zanim zajdzie proces topnienia,

Zad. 7 Jakim terminem określisz parowanie wody: A – oddziaływanie, B – stan, C – proces, D – ruch?

Odp. C

Zad. 8 Przy którym z wymienionych typów oddziaływań nie zachodzi zjawisko odpychania się ciał: A – magnetycznym, B – elektrostatycznym, C – sprężystym, D – grawitacyjnym?

Odp. D

Zad. 9 Jakim terminem określisz rozchodzenie się fal na wodzie: A – własność, B – zjawisko, C – oddziaływanie, D – stan?

Odp. B

Zad. 10 Skutki działania sił dzielimy na statyczne oraz dynamiczne. Które z nich obserwujemy w przypadku: 1 – odkształcenia się piłki na skutek odbicia jej ręką, 2 – skręcania w trakcie jazdy rowerem, 3 – ruszania samochodem z miejsca postoju, 4 – uginania się resorów pojazdu, 5 – nadmuchiwania balonu?

Odp. 1 - statyczne

2 - dynamiczne

3 - statyczne

4 - statyczne

5 – statyczne

Zad. 11 Bez bezpośredniego zetknięcia się ciał nie może występować oddziaływanie:
A – elektrostatyczne, B – magnetyczne, C – grawitacyjne, D – sprężyste.

Odp. D

Zad. 12 W momencie gdy piłka do gry zostaje podrzucona do góry spada na Ziemię, ponieważ:

A – Ziemia i piłka przyciągają się wzajemnie, B – powietrze spycha piłkę do dołu, C – powietrze jest bardzo lekkie, D – odbija się od powietrza

Odp. A

Zad. 13 Oddziaływanie Ziemi na Księżyc powoduje jego ruch wokół niej. Oddziaływanie to określimy jako: A – statyczne, ale nie wzajemne, B – statyczne i wzajemne, C – dynamiczne, ale nie wzajemne, D – dynamiczne i wzajemne

Odp. D

Zad. 14 Obok, zawieszonego na nitce, ciężkiego magnesu umieszczono lekką, żelazną kulkę. Wystąpiło między nimi przyciąganie, co spowodowało: A – jednakowe wychylenie do siebie magnesu i kulki, B – większe wychylenie kulki do magnesu niż magnesu do kulki, C – wychylenie tylko kulki w stronę magnesu, D – większe wychylenie magnesu do kulki niż kulki do magnesu

Odp. B

Zad. 15 Piłka na skutek odbicia dłonią początkowo ulega odkształceniu, a następnie zaczyna się poruszać. Czy jej ruch spowodowany jest wspomnianym wcześniej odkształceniem, czy też są to niezależne od siebie zjawiska fizyczne?

Odp. Ruch piłki poprzedza jej odkształcenie, ale nie jest on zależny od odkształcenia. Gdyby piłka była ciałem nieodkształcalnym (doskonale sztywnym), ruch po kopnięciu nogą również by wystąpił.

Zad. 16 Wóz jest ciągnięty przez konia. Dlaczego nie może on czasem pociągnąć wozu, w sytuacji gdy powierzchnia drogi pokryta jest lodem?

Odp. Śliska powierzchnia powoduje, że koń nie może oddziaływać na Ziemię w kierunku poziomym. Z tego powodu Ziemia nie może w podobny sposób oddziaływać na zwierze. Kiedy nie ma oddziaływania w kierunku poziomym między koniem a Ziemią, zwierze nie może pociągnąć wozu.

Zad. 17 Wóz jest ciągnięty przez konia. Czy jego ruch spowodowany jest oddziaływaniem konia na wóz, czy wzajemnym oddziaływaniem kopyt zwierzęcia i Ziemi?

Odp. Aby wóz się poruszał konieczne jest oddziaływanie Ziemi na kopyta konia. Jednak równie ważne, dla zaistnienia ruchu wozu, jest oddziaływanie konia na ten wóz.

Tagged under: , , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (311 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top