William Lawrence Bragg

W skrócie

William Lawrence Bragg; fizyka, promieniowanie, kryształy

ur. 31 marca 1890r. w Adelaide, zm. 1 Lipca 1971r. w Londynie, w wieku 81 l.

ZAWÓD

matematyk, fizyk, wynalazca

ODKRYCIA

- falowy aspekt promieniowania

- analiza struktury kryształów przy pomocy promieniowania rentgena

POZYCJE NAUKOWE

- Promieniowanie i struktura kryształów (1915)

William Lawrence Bragg (ur. 31 marca 1890 w Adelaide na obszarze Australii, zm. 1 lipca 1971r. w Ipswich w Wielkiej Brytanii) - był fizykiem o korzeniach brytyjskich. Specjalizował się w badaniu promieniowania rentgenowskiego, głównie za osiągnięcia w tej dziedzinie nagrodzony wraz z ojcem Williamem Henrym Braggiem Nagrodą Nobla.

Młodość

William Lawrence Bragg przeżył swoją młodość w Adelaide, miejscowości zlokalizowanej na terenie południowej Australii. Jego ojciec William Henry Bragg był wykładowcą na uniwersytecie w tym mieście, przy tym utalentowanym matematykiem i fizykiem. Jego matka Gwendoline Todd zajmowała się malarstwem akwarelowym.

Młody Bragg od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie naukami ścisłymi. Wartym uwagi jest fakt, że gdy chłopiec złamał rękę spadając z roweru, jego ojciec wykorzystał nowo odkryte promieniowanie rentgena i stworzony przez siebie eksperymentalny osprzęt aby opatrzyć rany syna. Było to pierwsze chirurgiczne wykorzystanie tych promieni w Australii.William Lawrence Bragg początkowo uczył się na St. Peter's College w rodzinnym mieście, a w wieku 16 lat wstąpił na Uniwersytet w Adelaide, gdzie rozpoczął studia z zakresu matematyki, fizyki oraz chemii.

Ukończył je w 1908r., a rok później przeniósł się wraz z ojcem do Wielkiej Brytanii, gdzie ten podejmował pracę na Uniwersytecie w Leeds. Lawrence natomiast wstąpił do Trinity College w Cambridge. Pogłębiał tam swoją wiedzę z dziedziny matematyki, a potem kontynuował poszerzanie kompetencji związanych z fizyką. Studia te ukończył z bardzo wysokimi wynikami w 1911r. W 1914r. został wytypowany do stypendium naukowego, aby je zdobyć musiał złożyć i obronić swoją tezę.

Do jego zainteresowań nie związanych z nauką należało zbieranie muszli. Kolekcja przez niego zgromadzona opiewała na okazy pochodzące z 500 różnych gatunków. Wszystkie zostały osobiście przez niego zebrane na obszarze południowej Australii. Odkrył też nowy gatunek głowonoga z rodziny Mątw, który od jego nazwiska określono jako Sepia braggi.

Prace badawcze i kariera wojskowa

William Lawrence Bragg, podobnie jak jego ojciec najbardziej znany jest ze swoich odkryć związanych z fizyką. Opracował on wspólnie z nim prawo dotyczące rozszczepiania promieni rentgenowskich przez kryształy. Prawo to umożliwia obliczenie pozycji atomu w krysztale, na drodze po której promień przechodzi proces dyfrakcji przez sieć kryształów. Dokonał tego odkrycia podczas pierwszego roku (1912) pracy badawczej w Cambridge. Swoje badania skonsultował z ojcem, co pozwoliło na szersze wykorzystanie wynalezionego przez Henry’ego Bragga spektrometru promieni rentgenowskich.

Podczas I Wojny Światowej został żołnierzem artylerii królewskiej. W 1915 przeniesiono go do prac badawczych w korpusie królewskich inżynierów. Miał za zadanie opracować metodę lokalizowania wrogiej artylerii na podstawie odgłosu wybuchu związanego z wystrzałem. Problem stanowił fakt iż dźwięk generowany przez strzały ciężkich dział posiadał zbyt niską częstotliwość aby być skutecznie wykrytym przez mikrofony. Po wielu miesiącach prac wynalazł on detektor fal powietrza. System okazał się bardzo skuteczny, a za jego stworzenie został odznaczony Krzyżem Wojskowym oraz Orderem Imperium Brytyjskiego. Rozwiązanie opracowane przez fizyka było jeszcze stosowane podczas II wojny światowej. 2 września 1915r. jego brat zginął podczas kampanii w Gallipoli. Krótko potem Lawrence (wraz z ojcem) otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za osiągnięcia związane z badaniem promieni rentgenowskich. Jest on najmłodszą dotychczas osobą która została laureatem tej nagrody w zakresie nauki.

W okresie międzywojennym był profesorem wydziału Fizyki na Uniwersytecie Victoria w Manchesterze. W 1937r. został dyrektorem Narodowego Laboratorium Fizycznego w Teddington. Podczas II wojny światowej pracował jako doradca cywilny. W 1941r. został nobilitowany. Po 1945r. Bragg powrócił do Cambridge, gdzie podzielił Laboratorium Cavendisha na grupy badawcze.

Kariera powojenna i życie prywatne

Od 1948r. prowadził badania w zakresie struktury białek i był współodpowiedzialny za utworzenie grupy, która korzystając z dorobku fizyki rozwiązywała problemy natury biologicznej. Miał udział w odkryciu struktur DNA w 1953r, co dało mu niewątpliwą przyjemność obserwacji jak, opracowana przez niego czterdzieści lat wcześniej metoda badawcza związania z promieniami rentgena, pomogła w odkrywaniu samej natury życia.

Od 1921r. był w związku małżeńskim z Alice Hopkinson, z którego to miał czwórkę dzieci. W wolnym czasie zajmował się malarstwem, literaturą oraz ogrodnictwem. Kiedy przeprowadził się do Londynu, brakowało mu jego ogródka, więc… zatrudnił się na w niepełnym wymiarze jako ogrodnik. Pełnił wiele ról w Królewskim Towarzystwie Naukowym (Royal Institution of Great Britain – jednej z kluczowych organizacji naukowych w tym kraju ) – od jednego z naukowców po dyrektora. Zmarł 1 lipca 1971r. w szpitalu blisko jego ostatniego miejsca zamieszkania w Waldringfield, został pochowany w Cambridge.

Tagged under: , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (466 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top