Uran planeta – budowa, charakterystyka i ciekawostki

Uran planeta siódma planeta od słońca. Znajduję się ona w układzie słonecznym. Odległość Uranu od Słońca to blisko 2,9 miliarda kilometrów. Jeden obieg tej planety wokół Słońca to 84 lata. Planeta spłaszcza się, ponieważ jest to powód czasu, w jakim obraca się wokół własnej osi. Czas ten wynosi zaledwie 17 godzin.

 Uran planeta – budowa i opis

52 tysiące kilometrów- tyle wynosi średnica planety. Uran jest planetą cięższą od Ziemi o 14,5 razy. Wchodzi w skład planet gazowych, jednak jej masa jest o wiele mniejsza od planet gazowych takich jak Jowisz czy Saturn.

Atmosfera Uranu jest zbudowana z wodoru (który dominuje) i z metanu. Temperatura planety w przybliżeniu to prawie -210 stopni. Temperatura jest równowagą pomiędzy ciepłem otrzymanym od słońca a tym, które sama wytwarza. 8 stopni – tylko tyle wynosi kąt obrotu planety z polem orbity. Jeśli skupimy się dalej na samych liczbach, to gdy weźmiemy pod uwagę nachylenie równika planety i porównamy do orbity, da to nam 98 stopni. Tym samym mówi to nam o tym, że Uran ma obrót wsteczny. Wszystkie księżyce Uranu są położone na jego równiku a konkretniej na płaszczyźnie. To oznacza, że księżyce są prostopadłe do orbity Uranu. Wiemy to dzięki astronomom, którzy zajmowali się badaniem i odkrywaniem tego, gdzie dokładnie i jak są ułożone same księżyce tej gazowej planety.

Gęsty welon mgły to właśnie on przysłania powierzchnię planety. Jednak nie wiadomo o większych szczegółach. Jedynym co wiemy, jest fakt, iż południowy obszar Uranu jest skierowany do Słońca, tym samym dzięki temu jest bardziej czerwony i jasny. Dzięki spektroskopowi wiemy, z czego składa się planeta.

Dlaczego Uran ma krwisty kolor? Odpowiedz, tkwi w metanie i jego absorpcji. Dzięki badaniom wiemy także, że w atmosferze Uranu znajdziemy acetylen. Od szerokości, zależy, w jakim czasie wyniesie obrót obłoku. Zwykle wynosi około 16 godzin. Oprócz wodoru i metanu Uran posiada od 12 do 15% helu. Co powoduje, że ta planeta gazowa jest składem zbliżona do Słońca, Saturna i Jowisza.

Uran planeta, uran, układ słoneczny

Uran planeta – gorące ciało niebieskie

Warstwy atmosfery Uranu są wyjątkowo gorące. Część zwrócona do słońca wynosi 750 K, po drugiej stronie - 1000 K. Tym samym można powiedzieć, że Uran znajduje się na takiej wysokości, w której nie występuję proces stygnięcia. Temperatura na równiku to prawie tyle samo co temperatura na biegunach Uranu. Na planecie wokół biegunów, znajdują się kołnierze, które są mniejsze o kilka stopni, porównując je do przyległych obszarów. Powodem tej sytuacji, może być wypływanie zimne gazu z jej dolnej części.

Uran planeta, układ słoneczny, uran,

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (402 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top