Thomas Edison

W skrócie

Thomas Edison fonograf żarówka maszyna do liczenia głosów bateria alkaliczna

ur. 11.02.1847 w Milan, zm. 18.10.1931 w West Orange

ZAWÓD

wynalazca, przedsiębiorca

OSIĄGNIĘCIA

Ponad tysiąc patentów, m.in.:

- fonograf,

- żarówka,

- maszyna do liczenia głosów,

- bateria alkaliczna

Thomas Edison (ur. 11.02.1847 w Milan, zm. 18.10.1931 w West Orange) – jeden z najbardziej znanych Amerykańskich wynalazców, opatentował ponad 1000 swoich prac, z czego większość dotyczyła elektryczności. Najbardziej znany jest z udoskonalenia żarówki i fonografu, choć w swojej karierze dokonał dużo więcej.

Młodość

Edison urodził się w Milan, jego ojciec był złotą rączką, a matka nauczycielką. W 1854r poszedł do szkoły, z której został po dwunastu tygodniach wypisany przez matkę. Był żywym dzieckiem i łatwo się rozpraszał. Jego nauczyciel stwierdził, że jest trudny i nie chciał go uczyć. Kontynuował edukację w domu, pod okiem matki.

Praca Telegrafisty

W wieku 12 lat został sprzedawcą owoców i papieru na stoisku przy stacji kolejowej. Posiadał ręczną prasę, której używał, do wydawania swojego pisma Grand Trunk Herald. Rozsyłał je do 400 pracowników kolei.

Sprzedając gazety przy stacji kolejowej Edison uratował życie trzyletniego chłopca, ściągając go z torów, tuż przed przejazdem pociągu. Wdzięczny ojciec nauczył go używać telegrafu. Mając piętnaście lat umiał już na tyle dużo, aby dostać pracę w tym zawodzie. Przez następne pięć lat Edison podróżował jako wędrowny telegrafista. W wolnym czasie czytał książki o różnorodnej tematyce, uczył się, eksperymentował z telegrafami i coraz lepiej poznawał elektryczność.

Mając 19 lat przeprowadził się do Louisville i rozpoczął pracę dla The Associated Press, na nocnej zmianie. Większość czasu w pracy spędzał czytając i eksperymentując. Początkowo Edison był wyśmienitym pracownikiem, ponieważ alfabet Morse'a był drukowany na papierze. Dopiero kiedy telegraf został ulepszony i wprowadzono szyfr dźwiękowy głuchota Edisona zaczęła stanowić problem i coraz trudniej było mu znaleźć zatrudnienie.

Nowy York i Pierwsze Sukcesy

W 1868r Edison wrócił do domu, gdzie dowiedział się, że jego matka ma początki choroby psychicznej, a jego ojciec nie może znaleźć pracy. Zrozumiał wtedy, że musi sam zatroszczyć się o swoją przyszłość. Wyruszył do Bostonu, ówczesnej naukowej stolicy USA, gdzie dostał pracę w Western Union. Wynalazł elektroniczny rejestrator głosów, który mógł pozwolić na ich szybsze liczenie. Jednakże rada miasta nie była zainteresowana. Woleli liczyć głosy pojedynczo, dając radnym czas na zmianę zdania.

Mając 22 lata Edison przeprowadził się do Nowego Yorku, gdzie udoskonalił maszynę drukującą papiery wartościowe synchronizując kilka matryc, co pozwalało na szybszą pracę. Właściciele firmy, która go zatrudniała byli tak zachwyceni, że zapłacili mu $40 000 za prawa do maszyny. Po tym sukcesie całkowicie porzucił pracę jako telegrafista i oddał się nauce.

Początkiem lat siedemdziesiątych Edison był już znanym wynalazcą. W 1870 roku otworzył laboratorium w miejscowości Newark, gdzie zatrudniał kilku mechaników. Jako niezależny przedsiębiorca swoje produkty sprzedawał na aukcjach temu, kto zapłacił więcej.

W 1876 roku Edison przeniósł swoje rosnące przedsiębiorstwo do Menlo Park i zbudował niezależne laboratorium. Tego samego roku, jeden z jego partnerów biznesowych – Western Union zachęciło go do stworzenia wynalazku zdolnego wyprzeć telefon Bella. Nie zrobił tego. Udało mu się jednak wynaleźć metodę zapisywania dźwięku – fonograf. Mimo że był on dostępny dla publiki dopiero dekadę później, maszyna przyniosła mu światową sławę.

Edison nie wynalazł pierwszej żarówki, ale udoskonalił istniejący projekt, sprawiając, że produkcja była tańsza, rezultatem czego była jej ogólna dostępność. Przed nim, przez ponad siedemdziesiąt lat próbowało tego dokonać wielu naukowców, jednakże żadnemu z nich się nie udało.

Dostarczyć Światło Wszędzie

Po sukcesie żarówki Edison postanowił stworzyć przedsiębiorstwo, które dostarczy światło wszędzie. Edison Illuminating Company była pierwszą firmą dostarczającą elektryczność polegającą głównie na inwestorach. W 1881 roku opuścił Menlo Park, aby otworzyć placówki w kilku miastach, gdzie instalowano elektryczność.

W 1887 roku Edison zbudował laboratorium w West Orange, które służyło jako główny ośrodek badań nad elektrycznością dla jego firm. Spędzał tam większość swojego czasu nadzorując odbywające się tam prace. Udoskonalił również fonograf, wynalazł kamerę i baterię alkaliczną.

Inne Wynalazki

Thomas Edison dostrzegł, że jego rola zmienia się z wynalazcy w kierownika, niestety laboratorium w West Orange było za duże, aby mógł sam nadzorować odbywające się tam prace. Zauważył, że nowa rola nie do końca mu pasuje i nie przynosi mu aż tylu sukcesów. Nie był w stanie stwarzać nowych wynalazków pracując w strukturze grupy naukowców. Najlepiej pracowało mu się w samotności z niewielką ilością asystentów. Bardzo często negatywnie wyrażał się o środowiskach akademickich i korporacyjnych.

Wraz z coraz większą popularnością rynku samochodowego Edison zaczął pracować nad baterią do samochodu elektrycznego. Ostatecznie wygrał silnik spalinowy, jednak Edison potrafił się dostosować i w 1912r wynalazł baterię do rozrusznika Modelu T dla swojego przyjaciela Henry'ego Forda.

W czasie I Wojny Światowej rząd USA zatrudnił Edisona jako prezesa zarządu mającego za zadanie oceniać wynalazki dostarczane wojsku do celów militarnych. Edison pracował między innymi nad wykrywaczem łodzi podwodnej i technikami lokalizacji broni palnej. Edison żywił głęboką niechęć do przemocy, więc przyjął pracę pod warunkiem, że będzie dotyczyła tylko technik obrony. Powiedział później Jestem dumny, że nie wynalazłem broni zdolnej zabić.

Końcem lat dwudziestych Edison miał już ponad 80 lat, mimo to kontynuował swoją pracę, choć poświęcał też coraz więcej czasu rodzinie.

Patenty

W ciągu swojego życia Thomas Edison opatentował 1093 wynalazki. Oprócz tego między 500 a 600 wypełnionych przez niego wniosków patentowych zostało odrzuconych, lub porzuconych.

Życie Prywatne

W 1871 roku, po dwóch miesiącach znajomości, Edison poślubił jedną ze swoich pracownic, szesnastoletnią Mary Stilwell, W trakcie ich trzynastoletniego małżeństwa urodziła mu trójkę dziecki, Marion, Thomasa i Williama, który poszedł w ślady ojca i również został wynalazcą. W 1884 roku, dwudziestodziewięcioletnia Mary zmarła, prawdopodobnie na raka mózgu. Dwa lata później Edison poślubił dziewiętnaście lat młodszą od niego Minę Miller, z którą również miał trójkę dzieci Madeleine, Charlesa i Theodora.

Thomas Edison zmarł na cukrzycę w 1931. Miał 84 lata.

Ciekawostki

Po śmierci Edisona wiele przedsiębiorstw przyciemniło, lub wyłączyło światła, aby w ten sposób upamiętnić wielkiego wynalazcę.

Thomas Edison i Nikola Tesla żywili do siebie głęboką pogardę i byli rywalami.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (486 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top