Jak działa strzała Youndu ze Strażników Galaktyki

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery!

Chyba możemy się zgodzić, że strzała Yondu ze Strażników Galaktyki jest jedną z najfajniejszych broni, jakie kiedykolwiek powstały. Jest kreatywna, unikalna i potężna. Pytanie tylko... jak bardzo potężna?

Notka informacyjna dla dociekliwych 🙂

Kiedy Yondu gwiżdże, dźwięk jest odbierany przez jego irokeza i transmitowany do strzały.

Unikatowa strzała

Strzała Yondu unikatowa strzała

Jak już wiemy, strzała należy do Yondu, kosmity o niebieskiej skórze i niekoniecznie silnej moralności. Sama strzała nazywa się Yaka i potrafi zmienić tor lotu w odpowiedzi na stymulację dźwiękową. W filmie widzimy, jak Yondu dokonuje nią kilku niesamowitych rzeczy. Zadajmy sobie pytanie: jak poradziłaby sobie w nieco mniej fikcyjnym wszechświecie?

Wszystko, co posiada krawędź przeznaczoną do cięcia, jak nożyczki, miecz, czy strzała Yondu, używa do tego nacisku, który jest wynikiem siły działającej na jakiś obszar. Siła nie musi być duża. Jeśli drastycznie zmniejszymy obszar, na który oddziaływuje, dojdzie do przecięcia.

Zdolność materiału do oparcia się naciskowi nazywana jest wytrzymałością na rozciąganie. W momencie, kiedy ostrze styka się z materiałem, wiązania między atomami rozciągają się. Jeśli nacisk jest wystarczający wiązania między atomami puszczają, a materiał zostaje przecięty.

Więc o jakiej wytrzymałości na rozciąganie tutaj mówimy?

W Strażnikach Galaktyki 1 i 2 widzimy jak strzała Yondu przebija się przez stal, skórę istot humanoidalnych oraz kamień. Posiadamy informację o tych materiałach. Jeśli ich wytrzymałość na rozciąganie jest mniejsza niż nacisk strzały, to istnieje duża szansa, że uda jej się przez nie przebić.

Tak więc o jakim nacisku tutaj mówimy? Ciężko byłoby określić siłę strzały Yaka nie mając z czym jej porównać, ale na szczęście druga część filmu daje nam to coś.

W drugiej części Strażników Galaktyki widzimy jak Yondu spowalnia swój upadek używając do tego strzały. To bardzo zabawna scena, ale dla nas jest ważna, ponieważ potwierdza, że strzała Yondu ma wystarczający uciąg, aby zanegować jego wagę.

Aktor, który gra Yondu, Michael Rooker, waży około 80kg. Możemy pomnożyć to przez przyspieszenie spowodowane grawitacją (na potrzeby przykładu założymy, że grawitacja jest podobna do tej na Ziemi, ponieważ postacie biorące udział w scenie latały, skakały i upadały w taki sam sposób, jak na Ziemi). Jeśli pomnożysz te dwie wartości otrzymasz informacje o tym, ile siły uciągu potrzebuje strzała, czyli około 800N.

Skoro znamy już siłę, potrzebujemy powierzchni wierzchołka strzały, aby określić nacisk. Przyjmijmy, że czubek strzały ma 1mm2 powierzchni. Jeśli tak jest, oznacza to, że produkuje 800 milionów paskali nacisku. To trochę jak położyć 50 000kg wagi na czymś wielkości znaczka pocztowego.

Ciekawostka:

Irokez, lub płetwa, które Yondu ma wszczepione są dość powszechnymi przedmiotami i mogą służyć do różnych celów. Strzała Yaka, jest natomiast bardzo rzadka i niewielu ludzi może sobie pozwolić na jej posiadanie.

Strzała Yondu i jej potęga?

A skoro wiemy już jaki jest nacisk strzały, możemy określić przez co jest w stanie się przebić. Wytrzymałość na rozciąganie stali, skóry i kamienia to wartości, które już dawno ktoś obliczył. Więc, skoro już znamy uciąg strzały możemy sprawdzić, czy jest w stanie przebić się przez te materiały.

W oparciu o wytrzymałość na rozciąganie tych materiałów na Ziemi, jesteśmy w stanie stwierdzić, że tak, strzała Yondu byłaby w stanie się w nie co najmniej wbić, jeśli nie przejść na wylot.

Ale czy jest problem z przebiciem się? Cóż, nie koniecznie. W przeciwieństwie do tradycyjnej strzały, która wykorzystuje całą swoją energię w trakcie lotu i uderzenia, strzała Yaka ma prawie nieskończone zapasy ciągu.

Mimo że 800N to nie tak dużo, wystarcza, aby dość szybko ruszyć dorosłego mężczyznę. Skoro więc jest w stanie zrobić coś takiego, to powinna być w stanie nieustannie wywierać nacisk, kiedy w coś uderza, a w takim przypadku przebicie się nie byłoby problemem.

Czy byłaby w stanie przebić się przez wszystko?

Nie, nie byłaby w stanie. Siła strzały jest duża, ale ludzie nauczyli się produkować materiały o dużej wytrzymałości na rozciąganie. Według naszych założeń i obliczeń strzał Yondu nie byłaby w stanie przebić się przez najsilniejszą stal, ani przez dużą ilość Kevlaru. A już na pewno nie byłaby w stanie przebić się przez Grafen (najsilniejszy materiał, jaki jesteśmy w stanie wyprodukować,w tej chwili będący w fazie testów).

Tak więc strzała yaka jest w stanie przebić się przez wiele materiałów, ale niekoniecznie przez te najsilniejsze.

Tagged under: , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (489 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top