Czy podróże w czasie są możliwe?

Podróż w czasie od dawna rozbudza wyobraźnię autorów literatury science-fiction. Liczne powieści i filmy, niekiedy mniej lub bardziej poważne, podejmują ten intrygujący temat. Co jednak gdy weźmiemy go pod lupę i spojrzymy z perspektywy fizyka? Czy podróż w czasie jest w ogóle możliwa? Na te pytania odpowiedź poznacie w tym artykule.

Czym jest podróż w czasie w oczach fizyki?

Gdy myślimy o podróżowaniu w czasie mamy najczęściej na myśli możliwość przeniesienia się w inny okres w naszym wymiarze, w przyszłość lub w przeszłość. W wyobrażeniach przybiera to formę podobną do ruchu w przestrzeni. Co ciekawe, z fizycznego punktu widzenia, współczesne teorie dopuszczają możliwość takiego przemieszczenia, ale na nieco innej zasadzie niż przedstawia to fantastyka. Miałoby to polegać na możliwości zmniejszenia szybkości upływu czasu względem danego ciała. Jednakże póki co osiągnięcie znaczącej zmiany w tym zakresie,względem obiektu o masie człowieka, jest daleko poza aktualnymi możliwościami technicznymi.

Musimy was jednak zmartwić, bowiem podróże w czasie w znaczeniu filmowym będą prawdopodobnie nierealne. Jest tak dlatego, że gdyby były one możliwe, to pojawiałyby się sprzeczności związane z podstawową zasadą przyczynowości zdarzeń. Zgodnie z nią nie da się zamienić kolejności przyczyn oraz skutków danego wydarzenia. Jako przykład takiej niezgodności związanej z filmowymi podróżami w czasie jest to, że przenosząc się w czasie moglibyśmy zabić naszego dziadka, zanim on stałby się ojcem naszego ojca, a zatem nie istniałaby możliwość abyśmy sami się narodzili.

Przytoczona wcześniej zasada jest o tyle istotna, że w dużym uproszczeniu, kiedy odniesiemy to do teorii względności pojawia się kolejna wątpliwość. Mianowicie gdyby obiekt przekroczył prędkość światła, to kolejność przyczyn i skutków zostałaby dla niego odwrócona. Z tego też powodu powszechną opinią jest, że nie da się jej pokonać. Co prawda, swego czasu w sieci popularny był temat eksperymentu, którego wyniki sugerowały, że pewne cząstki poruszają się szybciej od światła, to jednak okazało się, że przy pewnych pomiarach popełniono błędy. Oczywiście można brać pod uwagę teorie dotyczące tzw. tuneli czasoprzestrzennych, wykraczają one jednak znacząco poza zakres naukowej rozprawy – gdyż istnieje wiele argumentów całkowicie zaprzeczających możliwości ich istnienia.

#1 Tunel czasoprzestrzenny - czas, przestrzeń, tunel, podróż

Podróżnicy w czasie

Na przestrzeni lat pojawiło się w internecie wiele osób, które twierdziły, że przemieszczały się w czasie. Większość przypadków okazała się łatwa do podważenia i szybko odkryto, że to żartownisie. Są jednak takie, które bardzo trudno wyjaśnić i stanowią pożywkę dla zwolenników teorii o takich podróżach. Jednym z najpopularniejszych przykładów jest fotografia mężczyzny wykonana w Stanach Zjednoczonych w 1940r. Sposób w jaki jest on ubrany przypomina współczesną nam modę i stroje i całkowicie odbiega od jakichkolwiek standardów funkcjonujących w tamtym okresie.

Najbardziej godny uwagi jest jednak przypadek śmierci mężczyzny w 1950r. Na Times Square w Nowym Jorku. Uwagę przechodniów wzbudził mężczyzna, którego strój znacząco odbiegał od standardów mody ówcześnie przyjmowanych za normalne. Miał na sobie staroświecki strój, fryzurę – sprawiał wrażenie aktora, który jest w drodze na plan filmowy. Jego zachowanie staje się jednak dziwne, w pewnym momencie wybiega z krzykiem na ulicę i wpada pod jadącą tędy taksówkę, w wyniku czego ginie na miejscu.

Nie byłoby to niczym szczególnym, gdyby nie fakt, że przy mężczyźnie znaleziono przedmioty.. z XIX wieku. Pieniądze, wizytówki oraz rachunek wystawiony na nazwisko Fentz przy Lexington Avenue w tym mieście. Były one datowane na rok… 1870, a wyglądały całkowicie jak nowe. Dodatkowo policja nie była w stanie odnaleźć żadnych krewnych ofiary. Po kilku miesiącach udało im się odnaleźć kobietę, które stwierdziła, że Rudolph Fentz był ojcem jej nieżyjącego już męża i zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach w ubiegłym wieku.
Policja dotarła do akt z tamtego okresu i jak się okazało, dane na wizytówce pasowały do adresu zaginione wówczas mężczyzny. Sprawa ta, podobnie jak wiele innych nigdy nie znalazła pełnego wyjaśnienia. A czy ty wierzysz w podróże w czasie?

#2 Podróż w czasie - podróż w czasie, czas, fizyka

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (557 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top