Pierre Curie

W skrócie

Pierre Curie magnetyzm promieniotwórczość ferromagnetyzm

ur. 15.05.1859 w Paryżu, zm. 19.04.1906 w Paryżu

ZAWÓD

fizyk, chemik

OSIĄGNIĘCIA

- badania nad magnetyzmem

- badania nad promieniotwórczością

- badania nad ferromagnetyzmem

Pierre Curie (ur. 15.05.1859 w Paryżu, zm. 19.04.1906 w Paryżu) – francuski fizyk. Jeden z odkrywców promieniotwórczości. Wraz z żoną, Marią Skłodowską-Curie i Henrim Becquerelem otrzymali nagrodę Nobla, za badania na tym polu. Początkowo Pierre Curie zajmował się badaniami nad magnetyzmem. Wynalazł elektrometr, który później wykorzystał podczas eksperymentów z radioaktywnością.

Pierre Curie w młodości

Curie był synem lekarza, Eugena Curie. Początkowo jego edukacją zajmował się ojciec. Mając 14 lat zaczął się interesować matematyką. Mając 16 lat uzyskał licencjat z matematyki, a dwa lata później z fizyki.

Ze względu na problemy finansowe nie był w stanie kontynuować nauki, został więc instruktorem w laboratorium. W 1882 roku awansował na stanowisko zarządcy laboratorium fizyki i chemii.

Na początku swojej kariery często pracował z bratem, Jacqesem. Zajmowali się krystalografią. Udało im się odkryć efekt piezoelektryczny. Doświadczenia, które przeprowadzał z bratem sprawiły, że zainteresował się magnetyzmem.

Pisząc swoją pracę doktorancką przeprowadzał eksperymenty mające na celu sprawdzić, czy istniały przeskoki między ferromagnetyzmem, paramagnetyzmem i diamagnetyzmem. W 1895 roku obronił pracę doktorancką i uzyskał tytuł doktora fizyki. Podczas przeprowadzania eksperymentów, które pozwoliły mu uzyskać doktorat odkrył, że istnieją temperatury, w których właściwości magnetyczne substancji się zmieniają. Curie sam stworzył sprzęt, którego potrzebował do badań, jak np. wagi, lub elektrometr.

Osiągnięcia Naukowe i Zawodowe

Razem z żoną, Marią Skłodowską-Curie przeprowadzali eksperymenty mające na celu udowodnić istnienie promieniotwórczości. Ich odkrycia zostały dokonane w laboratorium, w którym praktycznie nie było wyposażenia. Oboje musieli też dużo pracować, aby w ogóle móc się utrzymać.

W 1898 roku para ogłosiła odkrycie polonu i radu. Kontynuowali pracę nad nowo odkrytymi pierwiastkami, chcąc wiedzieć jakie dokładnie są ich właściwości. Ich praca stała się podstawą wszelkich badań nad fizyką jądrową.

W roku 1900 Curie został wykładowcą na uniwersytecie w Sorbonie. Cztery lata później awansował na stanowisko profesora.

Nagrody

Curie wraz z żoną i Henrim Baracquelem otrzymali nagrodę Nobla, za odkrycie promieniotwórczości.

W 1903 para została nagrodzona medalem Davy, przyznawanym przez londyńskie Royal Society.

W 1905 roku Pierre Curie został członkiem Akademii Nauk.

Życie Prywatne

Curie wraz z żoną, Marią, którą poślubił w 1985 roku mieli dwie córki, Irene i Eve. Irene dzieliła miłość rodziców do nauki, dzięki czemu sama została laureatką nagrody Nobla.

Curie zmarł śmiercią tragiczną w 1906 roku. Potrącił go wóz zaprzęgnięty w dwa konie, kiedy przechodził przez ulicę.

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (497 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top