Ochrona przeciwsłoneczna

Wakacje to okres, kiedy większość czasu spędzamy na słońcu. Kontakt z jego promieniami w nadmiarze bywa szkodliwy, dlatego też należy odpowiednio się chronić przed jego wpływem. W tym artykule przeanalizujemy skutki nadmiernej ekspozycji naszego ciała na promieniowanie UV oraz sposoby jak się przed nim chronić. Można to potraktować jako niezbędnik każdego plażowicza.

Wpływ promieni UV na skórę

Promienie UV można podzielić na dwa rodzaje – UVB oraz UVA. Te pierwsze są przyczyną pożądanego przez nas efektu opalenizny. Powoduję one zwiększenie produkcji melaniny, która jest odpowiedzialna za pigmentację skóry. Wraz ze wzrostem jej zawartości odcień skóry staje się ciemniejszy. Przejściowe zwiększenie jej zawartości w skórze, będące efektem działania promieni słonecznych określamy właśnie opalenizną. Niestety ukrywają się w nich również promienie UVA, których zawartość wynosi aż 90% promieniowania słonecznego. Przenikają one do głębokich warstw skóry i powodują niewidoczne dla ludzkiego oka uszkodzenia. Ich skutki mogą być zauważalne dopiero po upływie dłuższego czasu, niejednokrotnie po wielu latach.

Kiedy promienie UVA wyniają w głębokie warstwy skóry niszczą włókna kolagenowe. Stają się one kruche, delikatne i mniej zwarte, a co za tym idzie, skóra staje się mniej jędrna i traci na elastyczności. Zauważalne skutki ich kruchości określamy fotostarzeniem. Do jego efektów zaliczamy cienką i przesuszoną skórę, zmarszczki, plamy i przebarwienia oraz rozszerzone i popękane naczynka. W ciężkich przypadkach oddziaływanie tych promieni może doprowadzić do powstania nowotworów skóry. Promienie UVB nie są jednak całkowicie nieszkodliwe, a zbyt długo ekspozycja na jego działanie może prowadzić do bolesnych oparzeń skóry. Należy rozważnie dawkować sobie kontakt ze słońcem i zawsze stosować środki ochrony.

słońce, wakacje, walizka, ochrona przeciwsłoneczna

Środki ochrony przeciwsłonecznej

Najprościej można chronić się przed wpływem słońca unikając jego promieni. Nie zawsze jednak mamy możliwość schować się w domu, a pokusa opalania jest często nieposkromiona. W takiej sytuacji należy sięgnąć po kremy z filtrem, określanie potocznie kremem przeciwsłonecznym. Aby był skuteczny, musi posiadać odpowiednie faktory oznaczone literami SPF i PA. Ten pierwszy chroni przed promieniowaniem UVB, czyli zabezpiecza skórę przed oparzeniami słonecznymi. Przy skrócie tym podawana jest liczba, oznaczająca skuteczność filtra w odniesieniu do niezabezpieczonej skóry. Faktor SPF 10 będzie oznaczał, że do ewentualne poparzenie skóry może nastąpić po dziesięciokrotnie dłuższym czasie niżeli w przypadku ekspozycji na słońce bez ochrony. Drugi z faktorów odpowiada za ochronę przed promieniowaniem UVA. Oznaczany jest przy pomocy plusików i zabezpiecza on przed szkodliwym działaniem wspomnianych wcześniej promieni. Im większa liczba plusików, tym skuteczniejsza jest ochrona przed niepożądanym efektem fotostarzenia. Zalecane jest korzystanie z produktów z co najmniej dwoma plusami.

słońce, promieniowanie słoneczne, ochrona przeciwsłoneczna

Tagged under: , , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (307 votes, average: 4,26 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top