Ile Nuka-Coli z Fallouta możesz wypić, zanim umrzesz?

Jeśli świat się skończy, to będziesz potrzebował czegoś więcej niż laserowego pistoletu i zbroi, aby przetrwać. Tak, wiem, to trochę wybija z klimatu post-apo, ale jedzenie i picie też będzie potrzebne. Na szczęście będziesz miał coś więcej niż mięso z napromieniowanego karalucha. Przecież zawsze jest Nuka-Cola! To nic, że jest napromieniowana. Przecież odrobina promieniowania jeszcze nikogo nie zabiła.

Słodka Nuca-Cola, najpopularniejszy napój przed Wielką Wojną. Przerwały nuklearną zagładę i stały się ulubionym napojem na Pustkowiach. Ale mimo że butelki nie zostały zniszczone, to jednak promieniowanie znalazło drogę do ich wnętrza.

Nuka-Cole są napromieniowane, ale użyteczne. Odnawiają punkty zdrowia, pozwalają ci namierzyć wroga, ale...

Ile mógłbyś wypić zanim dopadnie cię choroba popromienna?

Nuka-Cola raduj się

Zacznijmy od RAD. Jest to angielski skrót słów Radiation Absorbed Dose, czyli – Przyswajana Dawka Promieniowania. Jednostka jest równa 0.01J energii promieniowania pochłanianej na kilogram masy. W większości została wyparta przez inne jednostki, ale i tak wiemy co się dzieje ze zdrowiem zależnie od tego ile jednostek RADu przyjmie twój organizm.

W najnowszym Falloucie – 4 wypicie jednej zwykłej Nuka-Coli przywraca ci 20 punktów życia oraz dodaje 5 punktów napromieniowania. Jedna do pięciu Nuka-Coli to jeszcze nie tragedia. Problem zaczyna się, jeśli Nuka-Cola staje się twoim głównym źródłem nawodnienia.

Jeśli wypijesz 20 Nuka-Coli organy wewnętrzne wchłoną 100 RADów. To wtedy zaczyna się choroba popromienna. Twoje ciało straci dużo białych krwinek, a ty zaczniesz się czuć słabo i łatwo męczyć. W tym czasie promieniowanie zacznie rozdzierać twoje DNA na strzępy.

Jeśli w tym momencie odstawisz Nuka-Colę masz szansę z tego wyjść. Ludzkie ciało ma niesamowite zdolności regeneracyjne.

Jeśli pojemność jednej butelki Nuca-Coli jest podobna do pojemności Coca-Coli, to choroba popromienna dopadnie cię po wypiciu około 5 litrów.

Ile butelek Nuka-Coli cię zabije?

Jeśli wypijesz 160 butelek Nuka-Coli w krótkim czasie, to twoje ciało pochłonie ponad 800RADów, a wtedy już nie uratuje cię żadna ilość Stimpaków. Po kilku minutach od skończenia picia zrobi cię się niedobrze, będziesz zdezorientowany, dostaniesz gorączki oraz biegunki. Po około 10 minutach dojdzie do ogólnej niewydolności narządów. Twoje szanse na śmierć w ciągu 48 godzin wynoszą 100%.

Jasne, wypicie 38 litrów Nuka-Coli byłoby wyzwaniem, ale pamiętaj, że efekty promieniowania dodają się w czasie.

Załóżmy, że żyjemy w świecie zniszczonym wojną atomowa. Według wytycznych normalny człowiek nie powinien przekraczać dawki promieniowania równej 5RADom rocznie. Co jest raczej niemożliwe biorąc pod uwagę, że atomówki spadły wszędzie i przyjmujemy taką dawkę pijąc jedną Nuka-Colę.

Ale z drugiej strony, na Pustkowiu są straszniejsze rzeczy przed którymi trzeba się bronić, niż zbyt duża dawka promieniowania. Są najeźdźcy, miny, mutanty.

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (445 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top