Czy miecz świetlny jest w stanie przeciąć tarczę Kapitana Ameryki?

Kapitan Ameryka posiada prawie niezniszczalną tarczę zrobioną z Vibranium, stali i adamantium (jeśli chcesz, tutaj dowiesz się jak działa tarcza Kapitana). Jedi ma miecz świetlny zrobiony z plazmy. Kto z nich wygra?

Tarcza

Kapitan Ameryka Tarcza

Z komiksów wiemy, że tarcza Kapitana Ameryki powstała przez przypadek, kiedy naukowcy próbowali stworzyć vibranium w warunkach laboratoryjnych, a zamiast tego otrzymali proto-adamantium. Na naszej Ziemi nie ma podobnych pierwiastków, więc będziemy musieli pomieszać trochę fakty i przypuszczenia, aby omówić temat.

Czego możemy się nauczyć o vibranium i stali? Wszystkie metale mają temperaturę topnienia. Może być bardzo niska, jak w przypadku gal, który roztopi ci się w rękach, lub bardzo wysoka, jak w przypadku wolframu, który topnieje w temperaturze podobnej do tej na powierzchni słońca.

Wiemy, że stal topnieje w 1400oC. Problem jest tak, że większość potyczek między nerdami w internecie opiera się na tym, że adamantium nie da się stopić, kiedy już ostygnie. Ale świat tak nie działa. Owszem, stopy metali mogą zmienić temperaturę topnienia, ale np. stal, która jest stopem żelaza i odrobiny węgla ma niższą temperaturę topnienia niż samo żelazo. Dzieje się tak z wieloma metalami. Tak więc temperatura topnienia tarczy Kapitana będzie znajdować się gdzieś pomiędzy stalą, a vibranium. A wiemy, że oba te metale mogą topnieć.

Czyli tarczę można stopić. Czy oznacza to, że miecz świetlny będzie w stanie pociąć ją na kawałki?Nie. Vibranium jest w stanie pochłonąć energię kinetyczną (więcej na ten temat tutaj), a ciała nagrzewają się po części przez energię kinetyczną atomów i molekuł.

Więc Kapitan Ameryka byłby w stanie bez problemu zablokować uderzenie mieczem świetlnym. Najbardziej niebezpieczna część miecza świetlnego – jego energia termalna – byłaby częściowo pochłaniana. Ale tarcza nie wytrzymałaby długo.

Miecz Świetlny

miecz świetlny

Jeśli plazma miecza świetlnego działa podobnie jak ta w reaktorze termojądrowym Tokamak, który zakrzywia plazmę w pierścień, to temperatura miecza może wynosić 150 milinów stopni Celsjusza.

Jest to temperatura dziesięć razy większa niż ta w jądrze słońca. Reaktor Tokamak działa tylko dlatego, że znajduje się w nim mniej niż gram plazmy. Gdyby było jej więcej maszyna zostałaby stopiona.

Jeśli miecz świetlny naprawdę osiąga taką temperaturę, to byłby w stanie stopić tarczę Kapitana. Wystarczyłoby tylko przyłożyć do niej na chwilę miecz.

Więc co wygra?

Zależy. Kapitan Ameryka jest w stanie zablokować tarczą cios z miecza świetlnego, ale jego tarcza uległaby stopieniu po dłuższym czasie w zwarciu z mieczem. To, kto wygra zależy w dużej mierze od umiejętności i sposobu walki.

Tagged under: ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (472 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top