Informatyka
Informatyka jest dziedziną, która zaliczana jest do nauk technicznych oraz ścisłych, która zajmuje się przetwarzaniem informacji oraz badaniem sposobów ich przetwarzania i technologii pozwalających na ich opracowanie. Wyodrębniona z gałęzi matematyki rozwinęła się do odrębnej dyscypliny, która to jednak wciąż pozostaje w ścisłym związku z królową nauk, dostarczającą jej podstaw teoretycznych. W tym artykule poznamy historię oraz genezę tej dziedziny, a także jej codziennym zastosowaniom.
Historia i geneza informatyki
Angielskim odpowiednikiem polskiego określenia informatyka jest computer science – nauka o komputerze. Nazwa to może być jednak myląca, biorąc pod uwagę całokształt dziedziny, dlatego nie jest ona akceptowana przez środowiska akademickie i informatyczne. Termin informatyka został zaproponowany w 1968 roku przez Roumalda Marczyńskiego w Zakopanem, w trakcie ogólnopolskiej konferencji, która była poświęcona maszynom matematycznym.
Historia współcześnie rozumianej informatyki rozpoczyna się w latach 40. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze maszyny, służące do skomplikowanych obliczeń matematycznych. Były one niezbędne do mechanizacji procesu dekryptażu szyfrogramów niemieckiej Enigmy, a później znalazły zastosowanie w innych aspektach – takich jak obliczenia balistyczne. Więcej o historii informatyki możesz przeczytać tutaj, poznając historię złamania enigmy oraz tutaj, jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak powstał pierwszy komputer.
Informatyka 0 codzienne zastosowania
Informatyka jest współcześnie dziedziną wszechobecną, a z jej osiągnięć korzystamy w codziennym życiu. Jest ona coraz bardziej niezastąpiona zarówno dla użytkowników domowych, jak i wielkich państwowych instytucji. Nawet tak tradycyjne miejsca jak biblioteki uległy procesowi cyfryzacji. Dzisiaj korzystamy z systemów, które pozwalają na dokonywanie wielu operacji związanych z wypożyczaniem książek zdalnie. Możemy zarezerwować wolumin czy przedłużyć okres jego przetrzymywania, a to wszystko przy pomocy kilku kliknięć. Jedyne co nadal musimy zrobić to dotrzeć do biblioteki, aby odebrać i oddać wybraną książkę. Informatyka umożliwia sprawne prowadzenie wszelkiego rodzaju ewidencji oraz statystyk, nie tylko w bibliotekach. Podana jako przykład stanowi ilustrację dla automatyzacji procesów związanych z dokumentacją. Z dobrodziejstw informatyki korzystają rozmaite urzędy, firmy, organizacje społeczne, a także domowi użytkownicy, którzy coraz częściej decydują się na korzystanie z podpisu elektronicznego i załatwianie formalności za pośrednictwem komputera.
Powszechny dostęp do informacji jest bardzo przydatny w gałęzi finansów, gospodarki i innych dziedzinach pokrewnych. Dzięki automatyzacji tych procesów zyskujemy bardzo przydatną oszczędność czasu oraz pieniędzy. Jest to element zauważalny nawet w codziennym życiu, kiedy gościmy w urzędzie skarbowym. Niegdyś oświadczenie podatkowe należało przywieźć osobiście do budynku bądź wysłać listownie, a ręczne wypełnianie dokumentu wymagało często wielu żmudnych obliczeń. Współcześnie wystarczy wykorzystać program udostępniany przez Ministerstwo Finansów, aby w szybki i komfortowy sposób wypełnić dokumentację.
Współczesny poziom rozwoju oraz przepływu informacji umożliwia zwykłym użytkownikom zaistnienie w świecie. Teraz możemy pokazać siebie w internecie, tworząc stronę internetową, bloga czy chociażby własny kanał na platformie video. Technologia przetwarzania i przesyłu informacji jest dzisiaj na takim poziomie właśnie dzięki rozwojowi informatyki i dziedzin z nią powiązanych.