Gustav Kirchhoff

W skrócie

Gustav Kirchhoff prawa Kirchhoffa termochemia elektrochemia

ur.12.03.1824 w Königsberg, zm. 17.10.1887 w Berlinie

ZAWÓD

fizyk

ODKRYCIA

- prawa Kirchhoffa

- termochemia

- elektrochemia

Gustav Kirchhoff (ur.12.03.1824 w Königsberg, zm. 17.10.1887 w Berlinie) – niemiecki fizyk, dokonał wielu odkryć na polu termochemii i elektrochemii. Jego prace pomogły zrozumieć zależność między emisją i absorpcją pierwiastków, znaną teraz jako prawa promieniowania cieplnego.

Młodość

Ojciec Kirchhoffa był radcą prawnym. Należeli do intelektualnej elity Königsberga. Chłopiec dorastał w poczuciu, że każda jednostka społeczna ma obowiązek przyczyniać się dla dobra ogółu. Ukończył lokalną szkołę podstawową i gimnazjum.

Gustav Kirchhoff rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Königsberg, mając 18 lat, gdzie specjalnie dla niego otworzono kierunek fizyczno-matematyczny. a dzięki swojemu podejściu osiągał świetne wyniki w nauce. Naukę zakończył w 1847 roku, ze stopniem doktora. W tym samym roku otrzymał grant na podróż naukową do Francji, ale ze względu na sytuację polityczną nie mógł z niego skorzystać.

Osiągnięcia Zawodowe i Naukowe

W 1848 roku został nieetatowym pracownikiem naukowym w Berlinie, ale pozostał tam tylko dwa lata, po czym przyjął propozycje pracy jako profesor w Breslau. Poznał tam Roberta Bunsena, z którym 4 lata później wyjechał do Heidelberga, gdzie rozpoczęli pracę nad spektrum w pryzmacie.

W 1859 roku podczas jednego ze wspólnych eksperymentów z solą, Gustav Kirchhoff zauważył pewną zależność. Następnego dnia miał już rozwiązanie. Zostało ono nazwane I prawem Kirchoffa. Praca, którą napisał wspólnie z Bunsenem na temat tego odkrycia bardzo szybko zdobyła uznanie. Spektroskopia okazała się być magicznym kluczem do wielu odkryć, a w późniejszym czasie przyczyniła się do powstania fizyki atomowej.

W 1861 roku, razem z Bunesem badali spektrum słońca, co pozwoliło im zidentyfikować pierwiastki chemiczne w atmosferze słońca. Udowodnili, że pierwiastki, podgrzane do odpowiednich temperatur emitują kolorowe światło. W trakcie swoich badań odkryli dwa nowe pierwiastki chemiczne.

W 1962 roku, kontynuując badania nas spektrum, zauważył, że ciała czarne całkowicie pochłaniają światło. Jego następca – Planck użył odkrycia Kirchhoffa, aby stworzyć całkowicie nowy dział fizyki – fizykę kwantową.

W 1875 roku zaakceptował propozycję pracy na Uniwersytecie w Berlinie, gdzie pozostał profesorem aż do swojej śmierci.

Życie Prywatne

W 1847 roku poślubił Clarę Richelot, córkę jednego ze swoich wykładowców, z którą miał dwie córki i trzech synów. Po śmierci Clary w 1869 roku musiał wychować dzieci samotnie. Było to o tyle trudne, że był niepełnosprawny i poruszał się o kulach, lub na wózku inwalidzkim.

W 1872 roku ożenił się ponownie z Luise Brommel.

Mimo wielu propozycji pracy na różnych uniwersytetach Gustav Kirchhoff pozostał w Heidelberg, gdzie zajmował się swoimi eksperymentami. Niestety pogarszający się stan zdrowia zaczął utrudniać i stopniowo uniemożliwiać pracę. Wtedy przyjął propozycję uczelni w Berlinie, gdzie pracował jako fizyk teoretyczny.

Zmarł w 1887 roku. Jego grób znajduje się na zmentarzu St. Matthaus w Berlinie, kilka metrów od miejsca ostatniego spoczynku braci Grimm.

Tagged under: , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (509 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top