Geofizyka
Geofizyka jest dyscypliną w zakresie nauk o Ziemi, w której to bada się naszą planetę metodami naukowymi, jakie są stosowane w fizyce. Współcześnie często terminem tym określa się również badania innych planet zbliżonymi metodami. Przedmiot badań w geofizyce stanowią procesy fizyczne zachodzące obecnie oraz w przeszłości w geosferach, czyli hydrosferze, atmosferze i litosferze. Badania geofizyczne mają na celu wyjaśnienie zjawisk obserwowanych w Ziemi na podstawie pojęć oraz terminów fizycznych przy wykorzystaniu praw i teorii fizyki. Geofizyka jest więc nauką teoretyczną, a jej istotnym elementem są również eksperymenty oraz obserwacje terenowe. Zalicza się ona do kanonu współcześnie nauczanych kierunków technicznych na uczelniach wyższych. Była wykorzystywana m.in. podczas poszukiwania gazu ziemnego z łupków na obszarze Europy.
Geofizyka w praktyce
Geofizyka składa się z pięciu elementarnych dziedzin, którymi są badania polarne, fizyka przestrzeni kosmicznej, hydrologia, nauki o atmosferze i ocenia oraz fizyka wnętrza Ziemi. Jako jej część traktujemy również geofizykę stosowaną. Polska jest jednym z państw, które świadczą usługi geofizyczne na rynku eksportowym. Metody sejsmiczne oferuje Geofizyka Toruń. Wciąż aktywne jest również najstarsza firma geofizyczna w Polsce – PBG Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych, które świadczy usługi niesejsmiczne. Z geofizyką są również powiązane nauki o atmosferze i oceanie, a także nauki o ziemi. Zajmują się one badaniem właściwości fizycznych Ziemi jako planety oraz poznawaniem jej budowy, a także analizą pól fizycznych. Może być uważana tak jak pozostałe nauki o Ziemi za gałąź nauk planetarnych. Podstawowe metody stosowane w naukach o Ziemi, będące jednocześnie gałęziami geofizyki to geofizyka otworowa, geoelektryka, geomagnetyzm, grawimetria, magnetometria, sejsmologia i sejsmologia górnicza, sejsmika i sejsmika górnicza oraz radiometria geofizyczna.
Geofizyka stosowana
Jest to zespół metod fizycznych, które służą do badania przypowierzchniowej części skorupy Ziemi. Geofizyka stosowana zajmuje się również wyznaczaniem właściwości fizycznych skał różnego pochodzenia, m.in. jądrowych, magnetycznych, cieplnych, mechanicznych i elektrycznych. Cel ten jest realizowany na podstawie pomiarów, dokonywanych na powierzchni Ziemi w powietrzu, otworach wiertniczych, wyrobiskach górniczych czy na morzu. Rezultaty tych badań są wykorzystywane m.in. w budownictwie, geologii i górnictwie. Dzieli się na wiele gałęzi, spośród których najstarsza jest geofizyka poszukiwawcza. Zajmuje się ona również analizą oraz interpretacją Anomalii geofizycznych, będących wskaźnikiem zmian własności fizycznych skał w lokalizacji badania w porównaniu do otoczenia. Dostarczają one informacji o obecności poszukiwanych złóż czy własnościach rozpoznawanego podłoża przed decyzjami budowlanymi. Wskazują one również na występowanie zmian w górotworze, mogących zagrażać infrastrukturze stworzonej przez człowieka na powierzchni. Są one zdolne do dostarczania wartościowych danych o zmianach w środowisku powiązanych z przemieszczaniem się zanieczyszczeń chemicznych w trakcie monitoringu geofizycznego w czasie oraz przestrzeni.