ENIAC – pierwszy komputer, który zmienił postrzeganie świata.

ENIAC to praprzodek współczesnych komputerów i jedno z urządzeń, które stały się prekursorem współczesnych układów elektronicznych. Były lata 1943-45, kiedy na Uniwersytecie Pensylwanii w USA J.P. Eckert oraz J.W. Mauchly skonstruowali jeden z pierwszych komputerów w dziejach ludzkości (do 1975 roku uważano, iż był jedynym). Przyjął on nazwę ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), co tłumacząc na język polski oznacza: Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer. Przeczytajcie również szczegóły, dotyczące tego jak powstał i działał pierwszy komputer.

Zapotrzebowanie, twórcy i pierwsze kroki do powstania ENIAC.

Śmiało można spekulować na temat zapotrzebowania na komputer. Prawdopodobnie gdyby nie konieczność stworzenia dla wojsk tablic artyleryjskich, jeszcze przez wiele lat świat czekałby na taki przełom. John Mauchly od roku 1940 był przekonany, że wykorzystanie elektroniki w celach budowy maszyny liczącej jest jak najbardziej realne. Oświecenia doznał, gdy zainteresował się zastosowaniem statystyki matematycznej w meteorologii. Kiedy wziął udział w organizowanych przez Uniwersytet Pensylwanii kursach, spotkał J.P Eckerta, który specjalizował się w inżynierii. Gdy pojawiały się wolne chwile pomiędzy zajęciami, wówczas pracowali nad powstaniem ogromnego kalkulatora, którego plan stworzenia na blisko dwadzieścia lat został oddalony. Pojawił się wtedy dr H.H. Goldstine, który stał się trzecim współtwórcą ENIAC-a. Sztab wyspecjalizowanych osób pracował nad stworzeniem maszyny liczącej, która nie miała oprogramowania tak jak w przypadku późniejszych komputerów.

Nie było to urządzenie idealne. Gdy przekazano go wojsku 30 czerwca 1946 roku, uruchomić udało się go dopiero 29 lipca 1947. Faktem jest, że komputer raz uruchomiony służył armii przez długi czas, nie produkując jedynie tablic balistycznych, ale też na przykład projektując taktyczną broń atomową i szereg innych.

ENIAC, komputer, pierwszy komputer,

Początki programowania ENIAC, wygląd i uznanie

Operatorzy ENIAC stanęli przed trudnym zadaniem. Do roku 1948 dawanie maszynie kolejnych poleceń do wykonania wcale nie przychodziło łatwo. Tablice funkcyjne, które były trzy, obsługiwało się przede wszystkim ręcznie. Odpowiadały one za wprowadzanie liczb i instrukcji do kalkulatora. Na każdej z nich można było zarejestrować jednocześnie 104 informacje na 14 pozycjach. Wszystkie dane musiały zostać wprowadzone przed rozpoczęciem pracy, a nawet najmniejszy błąd jedynie zwiększały opóźnienia i powodowały szereg zacięć.

Warto wspomnień o tym, jak wielką maszyną był ENIAC. Przyjął on formę prostokąta 12x6m, w kształcie litery U. Były to czterdzieści dwie szafy z blachy stalowej, które mieściły 18 800 lamp elektronowych 16 rodzajów. Dodatkowo zawierały aż 6000 przełączników, 1500 przekaźników i 50 000 oporników. Cała maszyna ważyła nie mniej niż 26 ton.

Komputer funkcjonował do roku 1955, a w roku 1996 celem uczczenia 50 rocznicy ENIAC-a, Uniwersytet Pensylwanii podjął się wykonania układu scalonego o funkcjonalności praprzodka komputerów, który nosił nazwę ENIAC-on-a-Chip (ENIAC w czipie).

ENIAC, chip, komputer, pierwszy komputer,

Tagged under: , , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (411 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top