Elektronika

Elektronika to dziedzina nauki oraz techniki, która zajmuje się obwodami elektrycznymi, zbudowanymi zarówno z elementów elektronicznych biernych, jak i aktywnych, takich jak diody, tranzystory czy lampy próżniowe. W tego typu obwodach możliwie jest wzmocnienie sygnałów o niewielkiej mocy dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych. Przetwarzanie sygnałów cyfrowych, umożliwia praca tych urządzeń jako przełączniki. Ten artykuł będzie poświęcony temu, jak elektronika wyłoniła się jako odrębna gałąź wiedzy oraz jej zastosowaniu.

Jak powstała elektronika?

Elektronika to nauka, która powstała na podwalinach badań w wielu dziedzinach nauki. Opiera się głównie na zagadnieniach matematyki oraz fizyki, takich jak fizyka ciał stałych, szczególnie w zakresie półprzewodników czy elektromagnetyzm. Od elektrotechniki odróżnia ją skupienie na badaniu sygnałów, a nie energii elektrycznej. Obie te dyscypliny wyłoniły się jako oddzielne na początku XX wieku. W 1906 roku Lee De Forest wynalazł triodę, która bez wykorzystania urządzeń mechanicznych umożliwiała wzmocnienie urządzeniem elektrycznym słabego sygnału akustycznego lub radiowego. Dominującą dziedziną elektroniki stała się radiotechnika i aż do lat 50. XX wieku skupiała się ona na projektowaniu odbiorników, nadajników i lamp próżniowych. Historycznym źródłem współczesnej elektroniki jest więc radiotechnika, z której to się wyłoniła.

Pierwsze układy elektroniczne powstały jeszcze w okresie I wojny światowej pod postacią odbiorników i nadajników radiowych. Współcześnie układy elektroniczne projektowane są przy pomocy elementów półprzewodnikowych, które umożliwiają sterowanie przepływem elektronów podobnie jak w lampach elektronowych. Montuje się je często pod postacią układów scalonych (w tym specjalizowanych i programowalnych) – reprezentujących mikroelektronikę, a nawet nanoelektronikę.

elektronika, układ scalony, fizyka

Zastosowania elektroniki

Elektronika współcześnie jest obecna w wielu dziedzinach życia, a wiele urządzeń używanych na co dzień w domach korzysta z prostych układów elektronicznych. Pozwalają one na sterowanie urządzeniem i jego łatwą obsługę. Zastosowania elektroniki są wysoce różnorodne. Wykorzystywana jest przy produkcji urządzeń pomiarowych, konstrukcji sterowników używanych w automatyce, czy technice związanej z mikrofalami, powiązanymi z elektroniką o wysokich częstotliwościach. Elektronika znajduje także zastosowanie w informatyce, telekomunikacji czy radiokomunikacji. Co za tym idzie, obecna jest także w dziedzinach pokrewnych – inżynierii dźwięku, inżynierii komputerowej czy w specjalnych zastosowaniach przemysłowych. Nie tylko przemysł korzysta z dobrodziejstw elektroniki, ale również systemy medyczne czy środowiskowe. Jest ona obecna niemalże wszędzie, wszelakie urządzenia wyposażone w wyświetlacz, nawet bardzo prosty, będą zaliczane do grupy produktów elektronicznych.

Nie sposób nie wspomnieć również o wszechobecnych w naszych domach komputerach, telewizorach, urządzeniach mobilnych czy telefonach komórkowych. Wszystkie te dobrodziejstwa znacząco wpływają na komfort życia człowieka i są one ważnym elementem postępu technologicznego. Elektronika obecna zarówno w firmach, jak i w domach prywatnych stanowi współcześnie bardzo istotny element prawidłowego ich działania i nie wyobrażamy sobie powrotu do czasów urządzeń wyłącznie mechanicznych.

tranzystor, rezystor, układ scalony, elektronika

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (481 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top