Ciekawostki o Newtonie – fakty o słynnym fizyku, których nie znałeś!

Ciekawostki o Newtonie, to z pewnością coś, co z chęcią przeczytasz, aby oderwać się od codziennej nauki fizyki. Zestaw faktów o słynnym naukowcu, których na pewno nie znałeś. Isaac Newton jest powszechnie uważany za prekursora i twórcę podstaw współczesnej fizyki. Do jego najsłynniejszych osiągnięć należy odkrycie siły grawitacji oraz jej związku z masą. I choć słynny upadek jabłka na głowę naukowca to jedynie historyjka, to z jego życiem związane jest wiele innych intrygujących faktów. Poznasz je dzięki lekturze tego artykułu.

Ciekawostki o Newtonie – 10 faktów o młodości Isaaca Newtona

1. Isaac Newton był wcześniakiem, któremu nie dawano szans na przeżycie. Na dodatek, jeżeli weźmiemy pod uwagę dawny porządek dat, to urodził się on w Święto Bożego Narodzenia (25 grudnia 1642 roku) w miasteczku Woolsthorpe w angielskim hrabstwie Lincolnshire.

2. Jego data urodzenia według nowego porządku dat to 4 stycznia 1643 roku, jest to rok, w którym zmarł Galileusz.

3. Ojciec Newtona był farmerem i zmarł trzy miesiące przed urodzinami fizyka. Newton był wychowywany przez swoją babcię po tym, jak jego matka ponownie się ożeniła.

4. Newton nienawidził swojego ojczyma i groził mu podpaleniem jego domu.

5. Wiedza historyczna na temat słynnego fizyka pozwala twierdzić, że był on słabym studentem i raczej nie przewyższał ich programu. Musiał pracować jako służący, aby móc opłacać rachunki. Prowadził też dziennik, w którym spisywał swoje przemyślenia i koncepcje.

6. Jako uczeń nie lubił poezji i literatury, był za to zafascynowany technologią i mechaniką. Budował zegary słoneczne, które okazały się bardzo dokładne.

7. W jednym ze swoich zeszytów, z których korzystał w College’u, napisał o sobie: „W niedzielę robię ciasta… biję moją siostrę i grożę mojemu ojcu i matce, że spalę ich wraz z domem”.

8. Matka Newtona chciała, aby ten został farmerem, na szczęście okazało się, że przyszły geniusz nie przepadał za rolnictwem.

9. Źródłem inspiracji dla Newtona był Isaac Barrow profesor na uniwersytecie w Cambridge. To właśnie on był jednym z powodów, dla których Newton zaczął prace nad rachunkiem różniczkowym.

10. Newton podobno nie był w stanie zrozumieć matematyki na podstawie książek, które kupił w ramach studiów. W 1665 i 1666 roku Uniwersytet w Cambridge był zamknięty ze względu na ówczesną plagę dżumy. W tym czasie fizyk ukończył pracę nad właściwościami światła, rachunkiem różniczkowym oraz ruchem ciał niebieskich. Po sformułowaniu trzech praw otrzymał dyplom magistra tego uniwersytetu.

Ciekawostki o Newtonie, Isaac Newton, Newton, fizyka

Ciekawostki o Newtonie – 10 faktów o karierze naukowej Isaaca Newtona

1. Newton prowadził obszerne badania nad wieloma dziedzinami fizyki. Pracował m.in. nad dyfrakcją światła, prawem powszechnego ciążenia, siłą odśrodkową i dośrodkową i właściwościami ruchu ciał.

2. Newton nie akceptował krytyki, a z osób, które śmiały go nią otaczać uczynił sobie śmiertelnych wrogów.

3. Kiedy Newton został poddany krytyce przez naukowców ze swojego otoczenia, rozpoczął życie samotnika w całkowitej izolacji. Stało się to w 1679 roku i trwało aż przez 6 lat.

4. Newton był osobą bardzo tajemnicza przez cały okres swojej kariery naukowej.

5. We wspomnianym okresie jego matka była w stanie terminalnym. Wtedy to Newton rozpoczął rozmyślania nad naturą życia. Część jego biografów sądzi, że te przemyślenia były źródeł inspiracji dla teorii grawitacji, której równania wciąż żądzą większością nauk związanych z fizyką.

6. W 1684 roku Newton ponownie zawiódł się na świecie nauki, kiedy konkurujący z nim naukowiec Gottfried Leibniz opublikował matematyczne rozważania, które miały rozwiązywać tajemnicę natury przy pomocy narzędzi algebraicznych. Newton odpowiedział stwierdzeniem, że napisał podobną pracą niemal 20 lat wcześniej, a niemiecki filozof skopiował i ukradł jego dzieło.

7. 5 lipca 1687 roku Newton opublikował swoje najsłynniejsze dzieło „Matematyczne zasady filozofii naturalnej”. Książka ta była efektem niemal 20 lat pracy, a jej przygotowanie zajęło fizykowi dwa lata. Zawierała ona prawo powszechnego ciążenia, prawa ruchu będące podstawą mechaniki klasycznej czy prawa Keplera dla ruchu planet, które sformułował na bazie obserwacji astronomicznych. Dzieło to stanowi do dziś inspirację i źródło wiedzy dla współczesnych naukowców.

8. Newton dwukrotnie przeszedł załamanie nerwowe. Przyczyną tego stanu był fakt, że fizyk podejrzewał, że jego przyjaciele spiskują przeciwko niemu.

9. Newton był bardzo religijnym człowiekiem. Wiele uwagi poświęcał teologii oraz sferze duchowej.

10. Nie ma żadnego dowodu na prawdziwość słynnej historii o jabłku spadającym na głowę naukowca, które według legend miały być inspiracją dla jego badań nad grawitacją i powiązanymi z nią teoriami.

on, jabłko, prawo powszechnego ciążenia,

Ciekawostki o Newtonie – 7 faktów o innych aspektach życia Isaaca Newtona

Jeżeli dwadzieścia ciekawostek to dla Ciebie zbyt mało, to zapoznaj się z siedmioma faktami, które pozostawiliśmy „na deser”. Poznaj inną twarz Newtona, niepowiązaną bezpośrednio ze światem nauki:

1. Isaac Newton odegrał znaczną rolę w wyjściu Wielkiej Brytanii z kryzysu finansowego w XVII wieku. W tym okresie niemal 10% brytyjskiej waluty było podrobione. Zadaniem Newtona było wycofać starą walutę i wprowadzić do obiegu nową, bardziej bezpieczną. Przy tym stworzył on bazę danych fałszerzy i doprowadził do ich skazania. W 1700 roku został mianowany Mistrzem Mennicy i pozostał przy tej funkcji do końca życia.

2. Newton miał obsesję na punkcie swojej reputacji oraz wpływów.

3. Newton ogłosił siebie wynalazcą rachunku różniczkowego w raporcie opublikowanym przez Royal Society. Innym naukowcem, który konkurował o ten zaszczyt, był Leibniz. Obaj naukowcy rywalizowali o pierwszeństwo swoich prac w tym zakresie.

4. Newton zmarł 31 marca 1727 roku w wieku 84 lat (według starego porządku dat 20 marca 1726 roku). Przed śmiercią nigdy się nie ożenił, został pochowany w Opactwie westminsterskim.

5. Najdroższy ząb w historii należy do Isaaca Newtona, został on sprzedany w 1816 roku za kwotę 3600 ówczesnych dolarów amerykańskich.

6. Newton przewidywał, że koniec świata nastąpi nie wcześniej niż w 2060 roku.

7. Newton był źródłem inspiracji dla Alberta Einsteina, równie słynnego i uznanego fizyka.

Ciekawostki o Newtonie – życie duchowe naukowca

Mało kto wie, że Isaac Newton był osobą wysoce uduchowioną. Choć wspomnieliśmy o tym wcześniej, warto by było tę myśl rozwinąć. Newton, jak wielu z nas dziś uwielbiał robić i czytać listy różnych rzeczy. W wieku 19 lat nosił ze sobą oprawiony w skórę notes, w którym miał wynotowane swoje wydatki i inne użytkowe notatki. Dwie strony były jednak zaszyfrowane, a odczytać stworzony przez naukowca kod udało się dopiero w 1964 roku. Był to swojego rodzaju rachunek sumienia nastoletniego Newtona. Pisał tam między innymi o tym, że jadł jabłka w kościele czy ukradł wiśnie z drzewa sąsiada.

Newton jest rozpoznawany jako jeden z najbardziej kultowych naukowców. Mimo tego nie uniknął wiary w najróżniejsze zabobony. Interesował się magią, studiował alchemię i okultyzm. Doszukiwał się również ukrytych znaczeń w Biblii, dochodząc m.in. do wspomnianego w poprzedniej części wniosku o końcu świata najwcześniej w 2060 roku. Chciał również stworzyć kamień filozoficzny – mający mu zapewnić bogactwo i nieśmiertelność. Według niektórych źródeł mógł być również członkiem tajnego stowarzyszenia Różokrzyżowców, którzy byli znani m.in. z kart powieści Dana Browna czy rodzimej powieści – Pana Samochodzika.

Warto wiedzieć, że mimo swoich odkryć nie negował sprawczej mocy Boga. Wyjaśniając ruchy planet grawitacją, podkreślał, że nie jest ona w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto wprawia planety w ruch. Siłę tę przypisywał Bogu, jako bytowi rządzącemu wszystkim – jedynego i wszechwiedzącego.

Ciekawostki o Newtonie – 11 słynnych cytatów Isaaca Newtona

Czy miałeś kiedyś sytuację, w której usłyszałeś jakąś sentencję i miałeś wrażenie, że „gdzieś to już słyszałeś?” Oto 10 słynnych wypowiedzi Isaaca Newtona, które mogą do takich należeć:

1. Każda akcja wywołuje równoważną reakcję

2. Takt jest sztuką argumentacji bez tworzenia wroga

3. Nie stawiam hipotez.

4. Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.

5. Co wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.

6. Istota filozofii przyrody polega na tym, by na podstawie zjawiska ruchu zbadać siły przyrody, a na podstawie tych sił wyjaśnić inne zjawiska.

7. Absolutny, prawdziwy i matematyczny czas sam z siebie i ze swojej własnej natury płynie równo i bez związku z czymkolwiek zewnętrznym.

8. Absolutna przestrzeń w swojej własnej istocie, bez związku z czymkolwiek zewnętrznym, pozostaje zawsze podobna i nieporuszona.

9. Nie wiem, jak wyglądam w oczach świata, lecz dla siebie jestem tylko chłopcem bawiącym się na morskim brzegu, pochylającym się i znajdującym piękniejszą muszelkę lub kamień gładszy niż inne, podczas gdy wielki ocean prawdy jest ciągle zakryty przede mną.

10. Każde ciało zachowuje swój stan spoczynku albo ruch jednostajnie prosty, dopóki nie zostanie zmuszone do opuszczenia tego stanu pod działaniem sił zewnętrznych.

11. I ujrzałem (...), że światło kierujące się ku jednemu krańcowi Obrazu istotnie ulegało Załamaniu w stopniu o wiele większym niż to, które kierowało się ku drugiemu. Tak zatem można wnosić, że prawdziwą przyczyną długości tego Obrazu nie jest nic innego, jak tylko to, iż Światło składa się z Promieni o różnej zdolności załamania, które (...) zostały, w zależności od stopnia zdolności załamania, przekazane w stronę różnych miejsc na ścianie.

A czy ty znasz jeszcze jakieś Ciekawostki o Newtonie?

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (435 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top