Charles Coulomb

W skrócie

Charles Coulomb teoria maszyn prostych siła tarcia elektryczności i magnetyzmu prawo Coulomba

ur. 14.06.1736 w Angoulême, zm. 23.08.1806 w Paryżu

ZAWÓD

inżyniej, fizyk

ODKRYCIA

- teoria maszyn prostych

- zmierzenie siły tarcia elek-tryczności i magnetyzmu

- prawo Coulomba

POZYCJE NAUKOWE

-Statystycznie problemy architektury

- Teoria Maszyn Prostych

Charles Coulomb (ur. 14.06.1736 w Angoulême, zm. 23.08.1806 w Paryżu) – był fizykiem najbardziej znanym ze sformułowania prawa, które zostało po nim nazwane. Odkrycia dokonane przez Coulomba pozwoliły jego następcom stworzyć teorię elektromagnetyzmu.

Młodość

Ojciec Coulomba, Henri był prawnikiem, a jego matka Catherine Bajet pochodziła z wysoko postawionej rodziny. Odebrał gruntowne wykształcenie w Collège Mazarin i college de France, gdzie uczęszczał na zajęcia z fizyki, matematyki, chemii, astronomii i filozofii. Coulomb chciał rozpocząć studia na prestiżowej uczelni École du Génie at Mézières, ale wiedział, że ze swoimi wynikami w nauce ma na to niewielkie szansę. W 1758r. Wyjechał do Paryża, gdzie rozpoczął dodatkowe nauki do egzaminu. Końcem 1758r napisał egzaminy wstępne na uczelnię i zdał, co pozwoliło mu rozpocząć edukację uniwersytecką w 1760r.

Kariera Wojskowa

Coulomb zakończył edukację w 1761r. jako inżynier z rangą porucznika francuskiej armii. W ciągu kolejnych 20 lat wojsko przerzucało go z miejsca na miejsce, szukając jego ekspertyzy inżynieryjnej, strukturalnej i mechanicznej.

Osiągnięcia Zawodowe i Naukowe

Po zakończeniu kariery wojskowej w 1772r. rozpoczął pracę nad magnetyzmem, teorią maszyn prostych i elektrostatyką. W 1773r. przedstawił swoją pierwszą pracę Statystyczne problemy architektury w Académie of Sciences. Jego sposób na rozwiązanie wielu zagadnień polegał na użyciu rachunku różniczkowego, co bardzo zaimponowało naukowcom na tamtejszej uczelni.

W 1779r. w Rochefort, Charles Coulomb nadzorował konstrukcję twierdzy, która miała być całkowicie wykonana z drewna. Będąc tam wykorzystywał stocznię do prowadzenia badań nad linami i tarciem. Dzięki temu napisał jedną z najważniejszych prac w jego życiu Teoria Maszyn Prostych, za co Académie of Sciences przyznała mu medal Grand Prix.

Tego samego roku został poproszony o wycenę projektu pławnego kanału do statków w Brittany. Uznał go za kosztowny i niedochodowy, ale francuscy biurokraci uznali inaczej i została na niego nałożona grzywna. Coulomb postanowił zrezygnować ze stanowiska, ale jego wypowiedzenie zostało odrzucone. Poproszony o ponowną wycenę doszedł do tych samych wniosków, poproszono więc niezależnego eksperta o analizę – potwierdził jednak tezę Coulomba. Został oficjalnie przeproszony, ale doświadczenie pozostawiło w nim niesmak i od tego momentu poświęcił się fizyce.

W 1785r. opublikował pracę na temat elastyczności skręcanych przewodów. Doprowadził tym samym do badań nad wagą skręceń, których z kolei użyto do obliczenia gęstości ziemi. Jednak Coulomb wykorzystał swoje badania do zmierzenia siły tarcia elektryczności i magnetyzmu.

W latach 1785 – 1791 napisał siedem przełomowych prac na temat różnych aspektów elektryczności i magnetyzmu. Ostatecznie przy ich pomocy wyprowadził teorię znaną dzisiaj jako prawo Coulomba.

W 1791 roku podczas rewolucji francuskiej, jak wielu arystokratów został wyrzucony z rządu i odszedł na emeryturę. Nie porzucił jednak pracy naukowej. W swojej posiadłości w Blois prowadził badania nad tarciem, lepkością płynów oraz nad tym jak wyżywienie i klimat wpływa na energię u człowieka.

Życie Prywatne

Charles Coulomb miał dwóch synów, urodzonych w 1790 i 1797r. W 1802r. poślubił matkę swoich dzieci. Niestety cztery lata później, 23.08.1806 zmarł.

Tagged under: , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (497 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top