Astronautyka

Astronautyka, zwana również kosmonautyką to zespół dziedzin nauk technicznych, ścisłych, medycznych, biologicznych oraz humanistycznych, który skupia się na lotach poza atmosferę Ziemi oraz poznawaniu przestrzeni kosmicznej i obiektów, które się w niej znajdują. Do realizacji swoich celów wykorzystuje ona osiągnięcia wielu gałęzi nauki takich jak astrofizyka, planetologia, aerodynamika, aeoronomia, technika rakietowa i inne. Astronautyka jest zorientowana na poznawanie i analizowanie zjawisk oraz warunków, jakie towarzyszom lotom statków kosmicznych. Jest nauką, która tworzy niezbędne technologie do ich realizacji i analizuje oddziaływanie warunków lotu na stan psychofizyczny astronautów oraz możliwość ich przystosowania do warunków panujących w kosmosie.

Jak powstała astronautyka?

Pomysł podróży kosmicznych był obecny wśród ludzi już setki lat temu. Pozostawał jednak jedynie marzeniem, aż do momentu budowy potężnych rakiet. Takich, które były do uniesienia użytecznego ładunku ponad granicę ziemskiej atmosfery. Udało się to osiągnąć dopiero w drugiej połowie XX w., a sukces ten był skutkiem trwającego wyścigu kosmicznego. Był on bowiem jednym z kluczowych elementów zimnej wojny. Pierwszym człowiekiem w kosmosie był sowiecki kosmonauta Jurij Gagarin, którego historyczny lot odbył się 12 kwietnia 1961 r. Trwał on 108 minut, a w tym czasie Rosjanin okrążył ziemię jeden raz. 5 maja tego samego roku amerykański astronauta Alan Shepard dokonał dziewiczego lotu kosmicznego dla USA, stał się on jednak jedynie tłem dla misji Gagarina, który wyprzedził swoją konkurencję zaledwie o 23 dni.

Księżyc był kolejnym istotnym elementem rywalizacji, a zarazem motorem rozwoju światowej astronautyki. Lot na naturalnego satelitę ziemi spędzał sen z powiek przywódców obu stron żelaznej kurtyny. Od 1959 roku wysyłano na księżyc sony automatyczne, które miały robić jego zdjęcia i zbierać wstępne dane. Sowieci jako pierwsi uzyskali obrazy niewidocznej strony księżyca przy pomocy sondy Łuna 3 w październiku 1959. Ostatecznie jednak sukces odnieśli amerykanie, którzy w ramach programu Apollo jako pierwsi wylądowali na Księżycu i jako jedyni przeprowadzili późniejszą serię lotów załogowych. Więcej o tym wydarzeniu możecie przeczytać tutaj

lądowanie, księżyc, astronauta, astronomia, kosmos, astronautyka

Współczesna astronautyka

Współczesna astronautyka dąży do umożliwienia realizacji załogowych lotów w kosmos. W ciągu niespełna trzydziestu lat od ich wynalezienia sondy kosmiczne przeleciały obok wszystkich planet Układu Słonecznego. Wprowadzono również bezzałogowe statki kosmiczne na orbity wokół Merkurego, Wenus, Jowisza, Marsa i Saturna. Na powierzchni tejże planety wylądowały sondy, a na Jowisza opadł przygotowany do tego próbnik. Od 1976 roku dwie amerykańskie sondy z serii Viking badały oraz fotografowały Marsa, a dotychczas wykonane analizy chemiczne nie wykryły śladów życia. Dzięki wystrzelonym w 1977 dwóm amerykańskim sondom z serii Voyager udało się poznać wiele nowych informacji na temat planet gazowych w Układzie Słonecznym i ich pierścieniach oraz księżycach. Sondy wprowadzone na okołowenusjańską orbitę przy pomocy radarów przygotowały szczegółowe mapy powierzchni tej planety. W 1997 roku na powierzchni Marsa wylądował pierwszy udany pojazd – łazik Sojourner.

astronautyka, kosmos, rakieta, kosmonautyka, astronomia

Tagged under: , , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (479 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top