Czy miecz świetlny jest w stanie przeciąć Adamantium?

Kto wygra w tej walce? Miecz świetlny czy adamantium? Jak wiele rzeczy związanych z fizyką... to zależy. Cała debata bierze się z jednego obrazka, który rozszedł się po 9gagu z prędkością światła. Myślę, że głównym powodem, dla którego ludzie chcą znać odpowiedź jest to, że szpony z adamantium Wolverina i miecze świetlne to najbardziej znane bronie w popkulturze.

Kolejnym powodem może być fakt, że są to ekstremalne bronie. Miecz świetlny jest w stanie przeciąć niemal wszystko, a szponów Wolverina nie można przeciąć niczym poza adamantium. Musimy więc zacząć od pogodzenia tych ekstremów.

Bronie w filmach science fiction muszą być niesamowite, aby być interesującymi i tutaj zaczyna się nasz pierwszy problem. Żeby postawić na ringu adamantium i miecz świetlny, musimy je trochę „znormalizować”. Inaczej do niczego nie dojdziemy i niczego się nie nauczymy.

Czym jest miecz świetlny, a czym adamantium?

Wolverine Marvel Comics

źródło: Marvel Comics

Po pierwsze, miecz świetlny nie jest jakimś tam mieczem laserowym. Musi być czymś, co efektywnie przekazuje ciepło – np. plazmą. Po drugie, musi mieć odpowiednią temperaturę, taką, którą liczy się w dziesiątkach tysięcy stopni. Coś jak ploter plazmowy, którego używa się w przemyśle do cięcia metalu.

Aby zanalizować adamantium, musimy przyznać, że nie istnieje metal, który przyjmuje płynną formę tylko raz. To trochę jak powiedzieć, że kiedy woda stanie się lodem, nie ma możliwości, by przywrócić ją do stanu ciekłego.

W X-Manach Wiliam Stryker mówi, że adamantium jest płynne w 816oC, więc to będzie nasza temperatura topnienia. Wiem, że na chwilę obecną wygrana skłania się w stronę miecza świetlnego, ale uwierz mi, nic nie jest jeszcze przesądzone.

Możesz chcieć powiedzieć, że coś, co rozgrzewa się do kilkunastu tysięcy stopni musi wygrać z czymś co topnieje w 816 stopniach, ale adamantium mogłoby być niezniszczalne w troszkę inny sposób, a moc miecza świetlnego można trochę zmniejszyć termodynamiką.

Właściwości adamantium

Adamantium-X2

Screen z filmu X-Man

Adamantium ma stosunkowo niską temperaturę topnienia, ale może mieć bardzo wysokie ciepło właściwe. Oznacza to, że potrzeba dużo energii, aby podnieść temperaturę grama adamantium o jeden stopień.

W zwykłym metalu atomy są ułożone w trójwymiarową strukturę krystaliczną. Wibrują w różnych kierunkach. Ten ruch ma energię, lub jeśli wolisz – temperaturę. Jeśli dodamy do tej struktury więcej energii, załóżmy w formie ciepła, to atomy zaczną wibrować szybciej, aż wzrośnie temperatura metalu. To, ile energii są w stanie wytrzymać struktury krystaliczne zależy od samych atomów i ich połączeń.

Adamantium może mieć bardzo wysokie ciepło właściwe, jeśli jego struktura jest w stanie przechowywać energię w sposób niezwykły dla metali. W takim wypadku potrzeba będzie ogromnych ilości energii, aby podnieść jego temperaturę do momentu, kiedy zacznie topnieć.

Właściwości miecza świetlnego

Bardziej realistyczny miecz świetlny może nie być w stanie przekazać ciepła wystarczająco szybko. Aby zobrazować problem przytoczymy przykład: kula, która przeleci przez błyskawicę nie stopi się, ponieważ jest za mało czasu, aby przenieść niewyobrażalną temperaturę błyskawicy na kulę.

Więc musimy sobie zadać pytanie, czy plazmowy miecz ma wystarczająco mocy, aby szybko podnieść temperaturę adamantium by móc się przez niego przebić podczas walki.

Musimy być w stanie ocenić moc miecza świetlnego. Najlepiej to zademonstrować na przykładzie filmu Mroczne Widmo, gdzie widzimy co tak naprawdę miecz świetlny robi z metalem, kiedy Qui-Gon Jinn przebija drzwi jednym pchnięciem.

Więc jeśli założymy, że jego miecz ma metr długości i trzy centymetry średnicy a drzwi mają swoją gęstość oraz ciepło właściwe stali, a następnie dodamy do tego fakt, że Qui-Gon Jinn przebija się przez nie w sekundę, to miecz świetlny uwalnia co najmniej 4 megawaty mocy. Wystarczająco, żeby zasilić tysiąc domów.

Ale czy to wystarczy, żeby przeciąć adamantium?

Miecz świetlny musi przebić trzy szpony zrobione z adamantium, a ich masa to ułamek 50kg szkieletu Wolverina. Przy założeniu, że adamantium ma ciepło właściwe wyższe od jakiekolwiek znanej ludziom substancji i temperaturę topnienia 816oC, a czas zwarcia miecza i szponów będzie trwał ułamek sekundy, to potrzeba 35MW mocy, żeby je przeciąć.

A to oznacza, że miecz świetlny nie byłby wstanie przebić się przez adamantium podczas walki polegającej na szybkich cięciach, ale jest mały haczyk.

Nawet jeśli zmniejszymy ciepło właściwe adamantium do bardziej realistycznego poziomu, to nadal nie będzie możliwości, aby przebić się przez niego tak szybko. Jednakże, jeśli zmienimy czas zwarcia miecza i szponów, potrzeba znacznie mniej mocy, aby je przeciąć.

Jeśli czas zwarcia adamantium i miecza świetlnego to tylko 0.1s, to szponom nic nie będzie. Jednak jeśli podniesiemy czas zwarcia do jednej sekundy, jak w klasycznym kinowym przypadku, kiedy dwóch bohaterów stoi naprzeciwko siebie siłując się mieczami, to miecz świetlny wygra.

Dla nas oznacza to, że wszystko zależy od samej walki. Zwycięzcą zostanie osoba, która będzie wiedzieć jak najlepiej wykorzystać swoją broń.

Wiem, że prawdopodobnie miałeś nadzieję na odpowiedź, która przechyli szalę zwycięstwa w jedną stronę, ale myślę, że tak jest ciekawiej. Gdyby powstał film, w którym Wolverine walczy z Jedi do końca nie wiedzielibyśmy kto wygra. Tak naprawdę zależałoby to od ich umiejętności. Nie wiem jak ty, ale ja chętnie obejrzałabym taką scenę!

A tymczasem tutaj możesz poczytać o tym, jak miecz świetlny poradziłby sobie z tarczą Kapitana Ameryki.

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (458 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top