Zasada działania reaktora jądrowego w wielkim skrócie

Zasada działania reaktora jądrowego w wielkim skrócie. Poznaj historię najsłynniejszej katastrofy reaktora i tajniki pracy takich urządzeń. 25 kwietnia 1986 roku, Czarnobyl na Ukrainie, grupa ekspertów przygotowuje się do przeprowadzenia testu, który miał wykazać jak zachowywać będą się reaktory w sytuacji awaryjnej. Pracownicy elektrowni zdecydowali się na przerobienie turbogeneratorów, co dnia 26 kwietnia tego samego roku doprowadziło do największej w historii katastrofy w dziedzinie elektryki jądrowej. W wyniku wybuchu skażony został obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. Ogromna, radioaktywna chmura dotarła również do Polski.

zasada działania reaktora jądrowego, reaktor jądrowy, Czarnobyl, elektrownia jądrowa

Zasada działania reaktora jądrowego w pigułce

Urządzenie, w którym kontrolowanie przeprowadza się reakcje jądrowe, mające charakter łańcuchowy. Ich szybkość kontroluje się np. przez zmianę wzajemnego położenia. Pierwszy reaktor stworzony został przez Enrico Fermiego, na Uniwersytecie w Chicago. Pierwsza reakcja została zapoczątkowana 2 grudnia 1942 roku. Urządzenia wytwarzające energię można podzielić na trzy typy: rozszczepienie jądra atomowego, kontrolowana synteza termojądrowa i rozpad promieniotwórczy.

Reaktor jądrowy stworzony jest z rdzenia, reflektora neutronów oraz osłon biologicznych. Kontrola mocy reaktora jest przeprowadzana dzięki prętom kontrolnym, które są wykonane z substancji pochłaniających neutrony. Absorpcja większej ilości neutronów w prętach kontrolnych oznacza, że w reaktorze jest mniej neutronów. Opuszczając pręty, zmniejsza się moc reaktora, a podnosząc je zwiększa. Reakcje, które mają miejsce w paliwie w rdzeniu reaktora, wytwarzają bardzo dużo ciepła, w większości elektrowni jądrowych, energia cieplna pochodząca z reakcji jądrowych jest odbierana przez wodę, która w zależności od reaktora odparowuje. Nieco inaczej sprawa odprowadzania ciepła wygląda w reaktorach badawczych ciepło, ponieważ tam odpowiada za to chłodnia wentylatorowa.

Statystyki elektrowni jądrowych w Polsce

Na całym świecie odpowiedzialnych za produkcję energii elektrycznej, reaktorów jądrowych jest ponad czterysta, a liczba nieustannie wzrasta. W Polsce liczba nieczynnych elektrowni wynosi siedem oraz jedną (Elektrownia Jądrowa Żarnowiec), której budowę przerwano w 1989 roku. Sytuacja, która miała miejsce w Czarnobylu, doprowadziła do zaostrzenia dużej ilości protestów (w tym również głodowych) mających na celu wstrzymanie budowania jakichkolwiek elektrowni na terenie kraju. Ludzie wpadali w panikę, przedstawiając całość w świetle katastrof jądrowych. Jednak po blisko dwudziestu latach, 16 marca 2010 niepowstała elektrownia wygrała ranking lokalizacji na budowę elektrowni jądrowej, a zakończenie budowy przewiduje się na rok 2020.

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (396 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top