Historia cybernetyki – behawioralne znaczenie cybernetyki

Historia cybernetyki to fascynująca opowieść o rozwoju myślenia nad systemami sterowania i związanym z tym przetwarzaniem i przekazywaniem informacji. Zagadnienie cybernetyki przez trzydzieści lat swojego bytu stało się tak mocno znane, że nie znajdziemy szybko osoby ze średnim wykształceniem, która o tym zagadnieniu nie słyszała. Jednak, gdy zapytamy o to, co kryje się pod nazwą cybernetyka, ciężko będzie nam, usłyszeć poprawną odpowiedz. Jest to tak wielki problem, że sens znaczeniowy tejże kwestii wymyka się spod kontroli osobom, które z cybernetyką mają styczność na co dzień w pracy zawodowej.

Historia cybernetyki – pochodzenie terminu i rozwój dziedziny

Słowo „cybernetyka” pochodzi z języka greckiego a konkretniej od słowa „kybernetiken”, co oznacza umiejętność kierowania. Jak możemy dowiedzieć się z dzieła Platona „Gorgiasz”, Sokrates miał powiedzieć o cybernetyce coś takiego: „Cybernetyka chroni od wszystkich niebezpieczeństw nie tylko dusze, lecz również ciała i dobytek”. W 1834 r. Ampere w „Eseju o filozofii” mówi o tym, że cybernetyka jest częścią polityki, która zajmuje się tym jak rządzić. Tak sam, jak Amper cybernetykę rozumiał ją Trentowski, co opisał w „Stosunku filozofii do cybernetyki”.

Historyczne nowinki słowa cybernetyka, jest ciekawe przez wzgląd na swoje pochodzenie. Tym samym mówi to nam o tym, jak dawno temu ludzie znaleźli pokrewieństwo pomiędzy prowadzeniem okrętu a państwa. Jednak trzeba mocno podkreślić, że te historyczne ciekawostki, nie mówią nam o tym, jak powstała cybernetyka a tym bardziej co spowodowało prężny rozwój w naszych czasach. Jest to popchnięcie do przemyśleń nad tym, że skoro sama cybernetyka okazała się już dwa tysiące lat wcześniej, a rozwój nastąpił dopiero teraz, wynika z tego, że w naszych czasach powstał pewnego rodzaju impuls do rozwoju tej dziedziny.

Za początek cybernetyki uważa się rok 1948, to rok, w którym ukazała się książka „Cybernetyka, czyli komunikacja i sterowanie w zwierzęciu i maszynie”. Tytuł stał się początkowym znaczeniem zagadnienia cybernetyki. Jednak znaczenie z tytułu książki Wienera, było niewystarczające. Było to powodem tego, że tytuł nie dotyczył m.in. ludzi i roślin, przez to wyróżniała ona komunikację i sterowanie. Było to bezsensowne, ponieważ oba pojęcia komunikacji i sterowania ściśle się ze sobą łączą. Dzięki tym przemyśleniom historia cybernetyki wkroczyła w erę współczesną.

cybernetyka, historia cybernetyki, cybernetyka społeczna, społeczeństwo

Sprzężenie zwrotne w cybernetyce

Sprzężenie zwrotne jest to najbardziej znane pojęcie ze świata cybernetyki. Jednak człowiek, który często używa tego sformułowania, nie ma pojęcia o tym, czego ono dotyczy. Sprzężenie to inaczej powiązanie, które zachodzi pomiędzy procesami, czyli wpływanie na siebie. Wyróżniamy dwa sprzężenia: proste i zwrotne. Sprzężenie proste polega na tym, że jeden system ma wpływ na drugi. Zaś sprzężenie zwrotne działa na zasadzie oddziaływania jednego systemu na drugi, ale dodatkowo drugiego na pierwszy. Trzeba pamiętać o tym, że nie ma sytuacji, w której nie występuje sprzężenie zwrotne, ponieważ jeśli go nie ma, to nie ma także sprzężenia. Pojęcie sprzężenie proste jest potrzebne tylko do zdefiniowania sprzężenia zwrotnego tylko w przypadku gdy występują sprzężenia proste, które są przeciwnie skierowane.

 

Tagged under: , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (472 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top