James Watt

W skrócie

James Watt silnik parowy maszyna kopiująca

ur. 19.01.1736 w Greenock, zm. 25.08.1819 w Birmingham

ZAWÓD

inżynier, wynalazca

ODKRYCIA

- silnik parowy

- maszyna kopiująca

James Watt (ur. 19.01.1736 w Greenock, zm. 25.08.1819 w Birmingham) – szkocki inżynier, lutnik, ulepszył silnik parowy, dzięki czemu stał się ojcem rewolucji przemysłowej. Jako pierwszy użył określenia „konie mechaniczne”, a jednostka mocy została nazwana na jego cześć.

James Watt w młodości

Ojciec Watta budował statki, a dziadek był nauczycielem matematyki. Jego matka odebrała najlepsze wykształcenie, jakie w ówczesnych czasach było dostępne dla kobiet. Nauczyła syna czytać i pisać. Jego ojciec z kolei przekazał mu swoją wiedzę w zakresie arytmetyki. Watt świetnie się uczył przedmiotów ścisłych, natomiast jego umiejętności pod względem humanistycznym pozostawiały wiele do życzenia.

James Watt był chorowitym dzieckiem, więc większość czasu spędził w domu i tam też pobierał lekcje. Z okna swojego domu obserwował zawijające do portu statki. W późniejszym czasie miały one być napędzane silnikiem parowym jego konstrukcji.

Kiedy miał 18 lat zmarła jego matka, a statek zbudowany przez jego ojca zatonął, co spowodowało trudności finansowe rodziny. Watt postanowił odłożyć plany pójścia na studia. Zamiast tego wyjechał do Londynu, gdzie szkolił się na wyrobnika pomocy naukowych do żeglugi i matematyki. W dwa miesiące potrafił więcej niż uczniowie, którzy szkolili się w zawodzie ponad dwa lata. Po roku nauki wyjechał do Glasgow, gdzie naprawiał pomoce naukowe dla wydziału astronomii tamtejszego uniwersytetu.

Osiągnięcia Zawodowe i Naukowe

Ponieważ James Watt doskonale sobie radził z naprawą pomocy naukowych profesorowie na uniwersytecie chcieli go zatrzymać na stałe, więc pozwolili mu pracować na terenie uczelni. Wkrótce okazało się jak inteligentny jest Watt i zaczęli rozmawiać z nim na temat swojej pracy, a studenci matematyki i fizyki przychodzili do niego na korepetycje.

W czasie swojego pobytu na uniwersytecie Watt nauczył się niemieckiego i włoskiego chcąc czytać literaturę naukową. W niedługim czasie zaprzyjaźnił się z Adamem Smithem, który stworzył ekonomię, oraz Josephem Blackiem, który odkrył magnez.

W 1759 roku, 23-letni Watt zainteresował się silnikami parowymi. Zaczęło się od rozmowy o możliwości napędzania parą samochodów, którą odbył z jednym z profesorów. Mimo że ich pomysły dotyczące samochodów opierały się na złej koncepcji, Watt nie mógł zapomnieć o silniku parowym.

W 1763 roku James Watt po raz pierwszy spotkał się z działającym silnikiem parowym. Jeden z profesorów na uniwersytecie używał go na swoich wykładach. Naprawiają go Watt był rozczarowany. Nie wiedział, że silnik parowy może tak niewiele. Silniki parowe działały wtedy już 50 lat i nikt nie znalazł sposobu, aby je ulepszyć.

Jak James Watt udoskonalił silnik parowy?

James Watt postanowił go ulepszyć i rozpoczął w swoim warsztacie serię eksperymentów używając wody, pary i metalowych pojemników. Dopiero po dwóch latach eksperymentów udało mu się zrozumieć wadę konstrukcyjną silnika. Na podstawie zdobytej wiedzy skonstruował nowy silnik. Jego założeniem było, że ciśnienie powietrza wepchnie tłok do cylindra, kiedy wytworzy się próżnia wytwarzana przez kondensację pary. Cały proces był wspomagany przez pompę próżniową. Mając 29 lat Watt zbudował swój pierwszy silnik parowy. Już wkrótce jego odkrycie miało zapoczątkować rewolucję przemysłową.

Mając 33 lata Watt opatentował swój pomysł. Mając 39 lat rozpoczął współpracę z Matthew Boultonem, który rozpoczął produkcję silników parowych na szeroką skalę. Na początku silniki było wykorzystywane, aby wypompowywać wodę z kopalni. Roczna opłata za silnik wynosiła 1/3 tego, co zaoszczędzono instalując je.

Wiadomość o nowym, wydajnym silniku parowym rozniosła się bardzo szybko, dając początek rewolucji przemysłowej. Kilka lat później Watt i Boulton zaczęli sprzedawać silniki nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też za granicą.

W roku 1800 Watt zdecydował się odejść na emeryturę. Silnik parowy zapewnił mu wygodne życie. Razem z Boultonem przekazali firmę synom.

James Watt jednak nie zaprzestał eksperymentów. Opatentował maszynę kopiującą i kilka nowych rodzajów silników.

Życie Prywatne

W 1764 roku Watt ożenił się ze swoją daleką kuzynką Margaret Miller. Mieli razem piątkę dzieci. Margaret zmarła przy porodzie w 1772 roku. Tylko jedno z dzieci Watta żyło dłużej niż 30 lat.

W 1777 roku Watt ożenił się ponownie z Ann Macgregor, z którą miał dwójkę dzieci. Niestety ich dzieci również zmarły młodo.

Kiedy przeszedł na emeryturę, wyjechał do Francji, a potem do Niemiec.

James Watt zmarł mając 83 lata. Do końca pracował nad nowymi wynalazkami i nigdy nie stracił ostrości umysłu.

Na jego cześć nazwano jednostkę mocy.

Tagged under: , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (463 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top