Amedeo Avogadro

W skrócie

Amedeo Avogadro prawo Avogadro wzory molekularne związków chemicznych

ur. 9.08.1776r. w Turynie, zm. 09.07.1856r. w Turynie w wieku 79 l.

ZAWÓD

prawnik, chemik, fizyk

ODKRYCIA

- prawo Avogadro

- wzory molekularne związków chemicznych

POZYCJE NAUKOWE

- Rozprawa na temat ciepła właściwego ciał stałych i cieczy

Amedeo Avogadro (ur. 9.08.1776r. w Turynie, zm. 09.07.1856r. w Turynie). Urodził się w rodzinie szlacheckiej, był synem wybitnego prawnika Filippo Avogadro, oraz szlachcianki Anny Vercellone z Biella. Opracował rozprawę o liczbie cząsteczek, nazwaną prawem Avogadro, prowadził badania nad zachowaniem prądu w roztworach soli, oraz rozpisał wzory molekularne wody, amoniaku, tlenku węgla oraz chlorku wodoru.

Młodość

Pełne imię Avogadro to Hrabia Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro di Quaregna e di Cerreto. Tytuł hrabiego odziedziczył po swoim ojcu, prawniku i senatorze. W wieku 20 lat został doktorem prawa kanonicznego i rozpoczął pracę w zawodzie. Z czasem jednak jego zapał do prawa zanikł, zastąpiony zainteresowaniem fizyką i matematyką. Zdecydował poświęcić swoje życie nauce i zaczął prywatnie studiować fizykę i matematykę pod okiem profesora Vassali Eandi. Porzucił karierę prawniczą i został nauczycielem.

Osiągnięcia Zawodowe i Naukowe

Kiedy Rozpoczął swoją karierę naukową skupiał się głównie na elektryczności. Wspólnie z bratem Felicem opublikował swoją pierwszą pracę w roku 1803, badał w niej zachowanie prądu w roztworach soli.

W 1804 r. został korespondentem Akademii Nauk w Turynie. To wtedy na dobre porzucił karierę prawnika i skupił się na naukach ścisłych. W roku 1806 zaczął nauczać matematyki i fizyki w liceum w Turynie. Następnie został profesorem fizyki i matematyki na Royal College w Vercelli w 1908, gdzie pracował do 1820r.

W 1811r. rozpoczął badania nad teorią, która okazała się jego największym wkładem w ówczesną naukę. Postawił hipotezę, że w takiej samej temperaturze i pod takim samym ciśnieniem, w równych objętościach wszystkich gazów znajduje się taka sama liczba cząsteczek. Za pracę nagrodzono go, nazywając to zjawisko prawem Avogadro.

Jako pierwszy wprowadził pojęcia gramoatomu i gramocząsteczki, oraz wynalazł metodę wyznaczania masy atomowej i masy cząsteczkowej. Rozpisał poprawny wzór molekularny wody, amoniaku, tlenku węgla oraz chlorku wodoru.

W 1820r. Przyjął prestiżowe stanowisko na wydziale matematyki i fizyki Uniwersytetu w Turynie, gdzie kontynuował badania i rozpisał poprawny wzór molekularny alkoholu i eteru.

Sytuacja we Włoszech pogorszyła się, co doprowadziło do zamieszek i zamknięcia Uniwersytetu w 1922r., pozbawiając Amedeo Avogadro pracy. Po ponownym otwarciu Uniwersytetu w 1934r. odzyskał stanowisko.

W latach 1943 – 1950 opublikował jeszcze cztery prace dotyczące objętości cząsteczek. W 1950r. Odszedł na emeryturę.

Życie Prywatne

Amedeo Avogardo ożenił się dość późno, bo w 1815r., mając 39 lat. Jego żoną została Felicita Mazzé, z którą miał szóstkę dzieci.

Był osobą skromną i ciężko pracującą. Za jego życia nikt nie docenił odkryć, których dokonał. Dopiero po śmierci zyskał należne uznanie.

Tagged under: , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (406 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
pobierz z Google Play pobierz z App Store
Back to top